با کاروان شعر و موسیقی شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو فرهنگ

با كاروان شعر و موسيقي

«قیر شب» به یاد سهراب سپهری در رادیو فرهنگ شنیدنی شد

تصنیف « قیر شب» از سروده های سهراب سپهری امروز دوشنبه 19 مهر ماه، در برنامه «با کاروان شعر و‌ موسیقی» رادیو فرهنگ پخش و بررسی می شود.

1400/07/19
|
11:18

برنامه با کاروان شعر و‌موسیقی کاری از گروه تولید و تامین است که به بررسی شناسنامه شعر و‌موسیقی آثار موسیقیایی کشور اختصاص دارد و در یادواره میلاد سهراب سپهری «قیر شب» پخش می شود.
در برنامه شماره 364 از این مجموعه برنامه ‌موسیقیایی امروز تصنیف «قیر شب» با شعری از سهراب سپهری و آهنگسازی بابک رادمنش پخش و بررسی می شود.
خواننده این اثر «جاوید عسگری»است.
"قیر شب" را «محسن حسینی» نیز بازخوانی کرده است.
«مهدی مدرس» نیز این شعر را آهنگسازی کرده و خوانده و انوشیروان تقوی تنظیم آن را برعهده داشته است.
سهراب سپهری، در 15 مهرماه 1307، در کاشان به دنیا آمد.
شعر سهراب سپهری نیمایی است. تمامی اشعار او تصویرسازی است. در این شیوه جدید سهراب سپهری بر دیدگاه انسان مدارانه و آموخته‌هایی که از فلسفه ذن فرا گرفته‌بود به شیوه جدیدی دست یافت که «حجم سبز» شیوه تکامل یافته سبکش محسوب می‌شود. وی عادت داشت که دور از جامعه آثار هنری اش را خلق کند و برای رسیدن به تنهایی‌هایش «قریه چنار» و کویرهای کاشان را انتخاب کرده بود.
سهراب سپهری در سال 1358 به بیماری سرطان خون مبتلا شد و به همین سبب در همان سال برای درمان به انگلستان رفت، اما بیماری بسیار پیشرفت کرده بود و وی ناکام از درمان به تهران بازگشت. او سرانجام در غروب دوشنبه 1 اردیبهشت سال 1359 در بیمارستان پارس تهران به علت ابتلا به بیماری سرطان خون درگذشت. صحن امامزاده سلطان‌علی بن محمد باقر روستای مشهد اردهال واقع در اطراف کاشان میزبان ابدی سهراب گردید.
برنامه «با کاروان شعر و موسیقی» به تهیه کنندگی یلدا احتشامی و گویندگی مریم واعظ پور، ساعت 12:20 روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز و موج ای ام ردیف585 کیلوهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌ شود.

دسترسی سریع
با کاروان شعر و موسیقی