با کاروان شعر و موسیقی شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو فرهنگ

با كاروان شعر و موسيقي

پخش و بررسی تصنیف «قطعه‌ای از بهشت» در رادیو فرهنگ

تصنیف « قطعه‌ای از بهشت» امروز چهارشنبه 14 مهر ماه در برنامه «با کاروان شعر و‌ موسیقی» رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/07/14
|
09:38

برنامه با کاروان شعر و‌ موسیقی کاری از گروه تولید و تامین است که به بررسی شناسنامه شعر و‌ موسیقی آثار موسیقیایی کشور اختصاص دارد.
در برنامه شماره 361 از مجموعه برنامه با کاروان شعر و‌موسیقی امروز با توجه به تقارن شهادت امام رضا (ع) ؛ تصنیف «قطعه‌ای از بهشت» با شعری از حبیب الله چایچیان و آهنگسازی آریا عظیمی نژاد پخش و بررسی می شود .
در این برنامه صدای استاد کریم خانی در قطعه «قطعه ای از بهشت» ساخته آریا عظیمی نژاد پخش می شود.
قطعه‌ای از بهشت یا قطعه آمدم ای شاه، تصنیفی در مدح امام رضا(ع) به خوانندگی محمدعلی کریم‌خانی با شعری از حبیب‌الله چایچیان و آهنگسازی آریا عظیمی‌نژاد است که در 1386ش تولید شد. این شعر بیانگر توبه از گناه و توسل به اهل بیت(ع) مطابق با حال و هوای معنوی زائران امام هشتم است.
شاعر قطعه‌ای از بهشت حبیب‌الله چایچیان متولد 1302 در تبریز ؛ متخلّص به حسان، شاعر و مرثیه‌سرای اهل بیت(ع) در قرن چهاردهم شمسی است. وی تأثیرپذیرفته از علامه امینی و علامه عسکری و تشویق شده از سوی علامه امینی و آیت الله خامنه‌ای و صاحب سروده‌های معروف از جمله «امشب شهادت‌نامه عشاق امضا می‌شود» است.
حبیب‌الله چایچیان انگیزه شعر «آمدم ای شاه پناهم بده | خط امانی ز گناهم بده»، را بیماری مادرش می‌داند که در اواخر زندگی‌اش دو بار سکته کرد. حسان مادرش را که به سختی می‌توانست حرکت کند به مشهد برد و وقتی به نزدیک ضریح رسید حال سرودن شعر برایش فراهم شد و این ابیات را سرود او هنگامی که به بیت «آنچه صلاح است برای «حسان» از تو اگر هم که نخواهم بده» رسید مشاهده کرد که مادرش در ازدحام جمعیت خودش را به ضریح رسانده و ضریح را می‌بوسد.
شوق زیارت حضرت امام رضا (ع) از یک سو و لحظات عاطفی آخرین زیارت عاشقانه مادر از سویی دیگر، باعث موفقیت چایچیان در سرودن این شعر می‌شود.
محمدعلی کریم‌خانی مداح شیعه در سال 1389ش قطعه‌ای از بهشت را در وصف امام رضا(ع) خواند.
آهنگسازی قطعه «آمدم ای شاه» را آریا عظیمی‌نژاد ؛ موسیقیدان و آهنگساز ایرانی در سال 1386ش انجام داده‌است.
تصنیف قطعه‌ای از بهشت، در سال 1389ش پخش شد.
برنامه «با کاروان شعر و موسیقی» به تهیه کنندگی یلدا احتشامی و گویندگی مریم واعظ پور، ساعت 12:20 روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز و موج ای ام ردیف585 کیلوهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌ شود.

دسترسی سریع
با کاروان شعر و موسیقی