با کاروان شعر و موسیقی شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو فرهنگ

با كاروان شعر و موسيقي

پخش و بررسی تصنیف «ای امید جان» در رادیو فرهنگ

تصنیف « ای امید جان» امروز شنبه 10 مهر ماه، در برنامه « باکاروان شعر و‌موسیقی» رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/07/10
|
10:48

برنامه با کاروان شعر و‌موسیقی کاری از گروه تولید و تامین است که به بررسی شناسنامه شعر و‌موسیقی آثار موسیقیایی کشور اختصاص دارد.
در برنامه شماره 359 از مجموعه برنامه با کاروان شعر و‌موسیقی امروز تصنیف «ای امید جان»، از آثار پرویز یاحقی با شعری از بیژن ترقی پخش و بررسی می شود .
این تصنیف، ساخته پرویز یاحقی و با تنظیم ارکسترال شهرام توکلی می باشد و محمد معتمدی به عنوان خواننده این اثر را با دو تنظیم متفاوت بازخوانی کرده است.
پرویز صدیقی پارسی؛ مشهور به پرویز یاحقّی، زادهٔ 31 شهریور 1314 و درگذشتهٔ 13 بهمن 1385،موسیقی‌دان، آهنگساز و نوازندهٔ ویولن اهل ایران بود.
وی از کودکی نزد دایی خود حسین یاحقی زندگی می‌کرد و موسیقی را نزد او آموخت. از کودکی با هنرمندان نامداری نظیر ابوالحسن صبا، مرتضی محجوبی، و علی‌اکبر شهنازی آشنا شد و مدتی نزد ابوالحسن صبا موسیقی آموخت.
او در کودکی در دبستان پروانه با مجیدنجاحی نوازنده سنتور همکلاس بود ودر 9 سالگی در رادیو نوازندگی کرد. نخستین آهنگ او برای غلامحسین بنان  به نام «ای امید دل من کجائی» در برنامه گل‌های رنگارنگ بود.
وی از بزرگترین بداهه نوازان موسیقی ایرانی می‌باشد و نام او و جلیل شهناز و حسن کسایی یادآور سه شهنواز بزرگ موسیقی ایران می‌باشد. سبک نوازندگی او بر بسیاری از نوازندگان، تأثیر گذاشت.
یاحقی در چند سال آخر عمر خود به علت مصدومیت قادر به نوازندگی نبود و این قضیه لطمه روحی شدیدی به او وارد کرد. پرویز یاحقی، 13 بهمن 1385 در سن 71 سالگی به علت ایست قلبی در خانهٔ خود در تهران درگذشت. پیکر او در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.
برنامه «با کاروان شعر و موسیقی» به تهیه کنندگی یلدا احتشامی و گویندگی مریم واعظ پور، ساعت 12:20 روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز و موج ای ام ردیف585 کیلوهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌ شود.

دسترسی سریع
با کاروان شعر و موسیقی