با کاروان شعر و موسیقی شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو فرهنگ

با كاروان شعر و موسيقي

«مرغ حق» در رادیو فرهنگ شنیدنی شد

تصنیف «مرغ حق» به یاد «موسی معروفی» امروز دوشنبه 29 شهریور ماه 1400 در برنامه « با کاروان شعر و‌ موسیقی» رادیو فرهنگ پخش و بررسی می شود.

1400/06/29
|
11:02

در برنامه شماره 353 با کاروان شعر ‌و موسیقی ، قطعه «مرغ حق» از آثار زنده یاد موسی معروفی، پخش و بررسی می شود .
ضبط این کار در فاصله‌ ی سال‌ های 36 تا 40 به همت روح‌ الله خالقی در ارکستر بزرگ رادیو تهران صورت گرفته و خواننده ی آن استاد غلامحسین بنان است .
این قطعه به نام "مرغ شب" نیز ثبت شده است . تاریخ ساخت این قطعه ، بین سال‌ های 1300 تا 1315 و کلام آن از استاد رهی معیری است . ضبط این کار در فاصله‌ ی سال‌ های 36 تا 40 به همت روح‌ الله خالقی در ارکستر بزرگ رادیو تهران صورت گرفته و خواننده ی آن استاد غلامحسین بنان است .
قطعه ی "مرغ حق" یکی از زیباترین آثار ماندگار موسیقی ما در 50 سال اول قرن حاضر است که ابتدا در سال‌ های 1320 در قالب صفحه ی 87 دور گرامافون ، با ارکستر کوچکی ضبط شد که آن نسخه اکنون در دسترس نیست .
نسخه ی حاضر که در دسترس است ، به تنظیم و هارمونی استاد روح‌ الله خالقی انجام شده است .
قطعه در آواز دشتی است و استاد معروفی به آن علاقه‌ ی خاصی داشته است .
نکته‌ ی جالبی که در این اثر به گوش می‌ رسد ، استفاده از افکت فلوت ، به‌صورت تداعی ناله‌ ی مرغ حق یا مرغ شب است و مثل یک ترجیع‌ بند و صدایی که خبر از دردی تکرارشونده می‌ دهد ، در طول قطعه ی ارکسترال تکرار می‌ شود .
برنامه با کاروان شعر و‌موسیقی کاری از گروه تولید و تامین است که به بررسی شناسنامه شعر و‌موسیقی آثار موسیقیایی کشور اختصاص دارد .
در این برنامه بازخوانی کاوه دیلمی از این اثر در مایه دشتی و گوشه عشاق نیز تقدیم شنودگان می شود .
برنامه «با کاروان شعر و موسیقی» به تهیه کنندگی یلدا احتشامی و گویندگی مریم واعظ پور، ساعت 12:30 روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز و موج ای ام ردیف585 کیلوهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌ شود.

دسترسی سریع
با کاروان شعر و موسیقی