با کاروان شعر و موسیقی شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو فرهنگ

با كاروان شعر و موسيقي

یادی از مرتضی نی داوود با پخش «بس کن ای دل» در رادیو فرهنگ

تصنیف «بس کن ای دل » امروز سه شنبه 16 شهریورماه، در برنامه «باکاروان شعر و‌ موسیقی» به یاد «مرتضی نی داوود»؛ نوازنده تار و موسیقی دان رادیو فرهنگ پخش ‌‌بررسی می شود.

1400/06/16
|
10:02

برنامه با کاروان شعر و‌موسیقی کاری از گروه تولید و تامین است که به بررسی شناسنامه شعر و‌موسیقی آثار موسیقیایی کشور اختصاص دارد.
امروز در برنامه شماره 345 این برنامه تصنیف «بس کن ای دل» اثری از مرتضی نی‌داوود با شعری از پژمان بختیاری پخش و بررسی می شود .
این تصنیف با صدای خوانندگانی همچون عبدالحسین مختاباد و صدیق تعریف بازخوانی شده است.
مرتضی نی‌داوود در سال 1279 در شهر اصفهان به دنیا آمد، ولی در سن 3 سالگی به همراه خانواده‌اش به تهران رفت و در آنجا ساکن‌شد.
نی‌داوود در اوایل 1304 اقدام به تأسیس کلاسی برای تدریس تار و ردیف موسیقی ایرانی کرد و اسم آن را به احترام استادش، درویش نام‌گذاری کرد که پس از مرگ نابهنگام استاد درویش خان ادامه آموزش شاگردان استادش را نیز در آنجا برعهده گرفت.
نی‌داوود پس از تأسیس رادیو مانند هنرمندان دیگری چون رضا محجوبی، علی اکبر شهنازی، حبیب سماعی، ابوالحسن صبا و موسی معروفی، به همکاری با رادیو پرداخت.
وی در سال 1348 اقدام به اجرا و ضبطِ حدود 300 گوشه از ردیف موسیقی ایرانی نمود که توسط «انتشارات ماهور» چاپ و نشر یافته‌است.
از معروفترین تصانیفی که وی ساخت، تصنیف مرغ سحر بود که روی شعری از مرحوم بهار ساخته شد. وی در 2 مرداد سال 1369 در سن نود سالگی درگذشت، از دیگر آثار شاخص نی داود می توان به تصنیف «شاه من، ماه من»،تصنیف« مرغ حق»،تصنیف «آتش دل» که استاد جلال تاج اصفهانی آن را خواند و بعدها هم علیرضا افتخاری بازخوانی‌اش کرد وپیش درآمد اصفهان اشاره کرد که مبنای کار آهنگسازی زنده‌یاد مرتضی حنانه در سریال هزاردستان به کارگردانی علی حاتمی شد.
در این برنامه تصنیف « بس کن ای دل» اجرا شده در بیات ترک با صدای عبدالحسین مختاباد و صدیق تعریف تقدیم شنوندگان می شود.
برنامه «با کاروان شعر و موسیقی» به تهیه کنندگی یلدا احتشامی و گویندگی مریم واعظ پور، ساعت 12:30 روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز و موج ای ام ردیف585 کیلوهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌ شود.

دسترسی سریع
با کاروان شعر و موسیقی