با كاروان شعر و موسیقی شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو فرهنگ

با كاروان شعر و موسيقي

« نسترن» با كاروان شعر ‌وموسیقی شنیدنی شد

تصنیف« نسترن » اثری از نورالدین رضوی سروستانی در برنامه « باكاروان شعر و موسیقی» چهارشنبه 8 تیر ماه از رادیو فرهنگ پخش و بررسی می شود.

1401/04/08
|
09:38

در برنامه شماره 466«با كاروان شعر و‌ موسیقی» كه به بررسی شناسنامه آثار فاخر موسیقی اختصاص دارد، ، قطعه نسترن
از اشعار ملاعلی ترابی جهرمی با تصحیح فریدون مشیری كه توسط سید نورالدین رضوی سروستانی خواننده آواز و ردیف‌دان كشورمان اجرا شده پخش و بررسی می شود.
تصنیف نسترن تنظیم و آهنگسازی محمد جواد عندلیبی است ‌‌و‌در فیلم « دلشدگان» علی حاتمی توسط محمدرضا شجریان همراه با تغییراتی خوانده و پخش شده است.
سید نورالدین رضوی سروستانی متولد 21 فروردین 1314 در سروستان شیراز یكی از موسیقیدانان و خوانندگان صاحب‌سبك ایرانی بود كه بیش از 40 سال از عمر خود را به فعالیت‌های هنری و تعلیم شاگردان پرداخت. او علاوه بر آموزش، آثار بسیاری از خود به جای گذاشته است كه هر یك می‌تواند شناسنامه موسیقی اصیل ایرانی باشد.

رضوی سروستانی از سن 20 سالگی یادگیری موسیقی را در شیراز نزد استاد مشیر معظم افشار آغاز كرد. صدای او برای نخستین بار در سال 1337 از رادیو شیراز پخش شد، در سال 1336 برای تكمیل آموخته‌های در تهران از محضر استادان بزرگی چون مرتضی محجوبی، احمد عبادی، رضا فروتن، سلیمان امیرقاسمی، علی اكبر شهنازی، اصغر بهاری و نورعلی خان برومند بهره‎های فراوان برد.
رضوی سروستانی برای گسترش و شناساندن موسیقی اصیل ایرانی و شیوه صحیح آواز از سال 1352 با همكاری گروه‌های موسیقی شیدا، سماعی، درویش، مولوی، كنسرت‌هایی را با بزرگانی چون استاد فرامرز پایور ، حسین علیزاده و پرویز مشكاتیان برگزار كرد. برخی از تصنیف‌های قدیمی موسیقی ایرانی، از جمله تصانیف عارف و شیدا و صدای رضوی سروستانی با اجرای گروه پایور و گروهی به سرپرستی رضا شفیعیان از جمله شناخته‌شده‌ترین كارهای او به شمار می‌روند
در آبان ماه 1355 دكترای افتخاری موسیقی توسط پادشاه بلژیك به ایشان اعطا شد.
رضوی سروستانی نزدیك به سال‌های ابتدای انقلاب، تا پایان دهه شصت را در شیراز به تربیت شاگرد سرگرم بود، بعد از آن به تهران آمد و ضمن تدریس آواز به شاگردانش ، در برخی از مجامع هنری از جمله مركز موسیقی ورازت ارشاد به عنوان مشاور و كارشناس امور آواز و داور چند جشنواره به خدمت هنری پرداخت.

سال هفتاد و هشت و همزمان با شكل گیری خانه موسیقی رضوی نیز به عنوان عضو هیئت موسس و عضو هیئت مدیره دوره اول از سوی اهالی موسیقی انتخاب شد.

او در مدت بیش از چهل سال عمر هنری خود علاوه بر تربیت شاگردان‎ زیاد، دهها تصنیف از خود به جای گذاشت.
صدیق تعریف و علیرضا قربانی، حسین علیشاپور و پوریا اخواص از جمله شناخته شده‌ترین شاگردان او به شمار می‌روند،علیرضا وكیلی منش، مهدی كلاهدوز، علی‌ مرادی هم از جمله كسانی‌اند كه نزد رضوی سروستانی آموزش آواز دیدند.
رضوی سروستانی 8 اردیبهشت 1379 درگذشت و در حافظیه شیراز آرمید
برنامه « با كاروان شعر و موسیقی» را ساعت 12:30 به تهیه كنندگی «یلدا احتشامی» و اجرای « مریم واعظ پور» روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
با كاروان شعر و موسیقی