با كاروان شعر و موسیقی شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو فرهنگ

با كاروان شعر و موسيقي

پخش تصنیفی از خواننده ای كه نمی خواست شناخته شود در رادیو فرهنگ

«برنامه «با كاروان شعر و موسیقی» امروز سه شنبه 3 خرداد قطعه ای در دستگاه ماهور با صدای جمال صفوی خواننده ای كه در دوران كاری خود از (ج.ص) در معرفی خود استفاده می كرد پخش می كند.

1401/03/03
|
09:26

برنامه شماره 452، از مجموعه برنامه « باكاروان شعر و موسیقی» امروز به بررسی شناسنامه شعر و آهنگسازی و اجرای قطعه « ز فروردین» به خوانندگی « جمال صفوی» اختصاص دارد .
جمال صفوی اهل اصفهان بوده كه در تهران صدایش با كمپانی كلمبیا به ضبط رسیده است و آثار بسیار با ارزشی را از خود به یادگار گذاشته وی در زمان ضبط صفحات 20 ساله بوده. در سال 1307 ش كه ملك الشعرای بهار راهبری هنرمندان موسیقی را به عهده داشته است جمال صفوی را انتخاب كرده و آثاری از ساخته های درویش خان، نی داود و آثار خودش را به ضبط رسانده است؛ كلیه آثاری جمال صفوی در پاییز 1307 ش در تهران با صدابرداری فرانك آرتور فلوید برای كمپانی كلمبیا بوده است. وی اولین هنرمندی است كه در اولین سری ضبط صفحات كمپانی كلمبیا می خواند همچنین جزو جوانترین خواننده های موسیقی زمان خود است كه آثارش به ضبط می رسد.

در این برنامه نیز تصنیف « ز فروردین» كه در دستگاه ماهور بر روی شعری از ملك الشعرای بهار اجرا شده پخش و بررسی می شود.

این اثر را یحیی زرین پنجه آهنگسازی كرده و با تنظیمی از روح‌الله خالقی در برنامه 298 گلها پخش شده است.

در برنامه با كاروان شعر و موسیقی امروز بازخوانی تصنیف« ز فروردین» با صدای كیان بابازاده و ظاهر فروشی هم تقدیم شنوندگان می شود.

برنامه « با كاروان شعر و موسیقی » را به تهیه كنندگی « یلدا احتشامی» و اجرای« مریم واعظ پور» روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
با كاروان شعر و موسیقی