گلخانه جمعه هر هفته از ساعت 08:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

گلخانه

نگاهی به وضعیت تالاب شادگان در «گلخانه» رادیو فرهنگ

برنامه « گلخانه »با محوریت محیط زیست و قوانین آن امروز چهارشنبه 12 شهریورماه باموضوع جایگاه و اهمیت تالاب ها در محیط زیست و معرفی تالاب شادگان از رادیو فرهنگ پخش می شود

1399/06/12
|
08:35

برنامه « گلخانه »با محوریت محیط زیست و قوانین آن امروز چهارشنبه 12 شهریورماه باموضوع جایگاه و اهمیت تالاب ها در محیط زیست و معرفی تالاب شادگان از رادیو فرهنگ پخش می شود.
به گزارش روابط عمومی رادیو فرهنگ؛ برنامه «گلخانه » امروز جایگاه و اهمیت تالاب ها در محیط زیست و قوانین هوای پاك به كارشناسی فاطمه شفیعی و باقر زاده كریمی از رادیو فرهنگ پخش می شود.
تالاب بین‌المللی شادگان یكی از تالب‌های بزرگ ایران است. این تالاب در جنوب غربی ایران در جنوب شهر شادگان در استان خوزستان واقع شده‌است. در همایش تالاب‌های جهان كه در رامسر برگزار شد تصمیم گرفته شد كه سه تالاب شادگان، خورموسی و خور الامیه با عنوان تالاب شادگان شناخته شود. كنوانسیون رامسر معاهده‌ای بین‌المللی است كه در 1971 امضا شده‌است به منظور حفظ و نگهداری تالاب‌ها می‌باشد. در این كنوانسیون فهرستی از تالاب‌های مهم جهان نیز تهیه شده كه به «فهرست رامسر» شهرت دارد. گفته می‌شود سدسازی و رعایت نشدن نیاز آبی تالاب، تخلیه پساب‌های آلوده‌ای چون مزارع نیشكر، پرورش ماهی و فولاد خوزستان، عبور لوله‌های نفتی، فعالیت 30 واحد پتروشیمی و تخلیه زباله‌های شهری، این تالاب منحصربه‌فرد را از سال 1372 وارد فهرست قرمز تالاب‌های بین‌المللی (لیست مونترو) كرده است كه در این باره با دكتر باقر زاده كریمی مدیركل حفاظت و احیای تالاب ها سازمان محیط زیست گفتگو می شود.
فاطمه شفیعی كارشناس محیط زیست در خصوص قوانین معاینه فنی در برنامه گلخانه امروز مطالبی را بیان می كند
«گلخانه» با رویكرد فرهنگ سازی در زمینه محیط زیست و طرح مسائل و مباحث محیط زیستی ، بررسی قواین مربوط به محیط زیست در قانون اساسی با حضور كارشناسان و فعالان این حوزه به مدت 30دقیقه ساعت16 روز های چهارشنبه هر هفته پخش می شود.
گفتنی است «گلخانه» با گویندگی «فریناز ثریا» و تهیه كنندگی«امیرحسین محمودی» با كارشناسانی چون «فاطمه شفیعی»،«سیما حریری»،«رضوان وطن خواه» و «عبدالرضا باقری» از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز پخش می شود.

دسترسی سریع
گلخانه