چاپخانه یكشنبه هر هفته از ساعت 20:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

چاپخانه

«شهادت‌نامه حسین (ع) و شهیدان كربلا» در «چاپخانه» رادیو فرهنگ

كتاب «شهادت‌نامه حسین (ع) و شهیدان كربلا» ‌و «‌پاییز نگفته بود» یكشنبه 24مرداد در برنامه «چاپخانه» رادیو فرهنگ معرفی می‌شوند.

1401/05/23
|
11:13

«چاپخانه» برنامه‌ای از گروه كتاب
با موضوع معرفی تازه‌های نشر و گفتگو با نویسندگان و مترجمان است كه در برنامه این هفته ضمن گفتگو با نویسنده نمایش «پاییز نگفته بود» و نویسنده كتاب «شهادت‌نامه حسین (ع) و شهیدان كربلا»آثارشان معرفی می‌شوند.
در بخش نخست برنامه گفتگوی «مصطفی محمودی» كارشناس مجری برنامه با «رضا گُشتاسب» نویسنده نمایش «پاییز نگفته بود» از انتشارات «نودا»پخش می شود‌.
این نمایشنامه با موضوع دفاع مقدس، زندگی سربازی را روایت می كند كه شهیده شده اما سالهای طولانی است كه در مرز نگهبانی می دهد و مدت هاست كه به خانه برنگشته، از این رو می خواهند همسرش با برادرش ازدواج كند…
رضا گشتاسب، یكی از درام­‌نویسان مطرح كشورمان است كه ساكن شهر یاسوج است. او با نمایشنامه «چند روایت نامعتبر»، «ندیدنی» كار رضا كرمی‌زاده در بخش مسابقه بین‌الملل حضور یافت. او پیش از این هم از سال 85 پیوسته در مقام كارگردان و نویسنده در جشنواره تئاتر فجر حضور داشته است.
گفتگوی دوم برنامه به صحبتهای كارشناس مجری برنامه «صادق وفایی» با «محمدهادی زاهدی» نویسنده كتاب «شهادت‌نامه حسین (ع) و شهیدان كربلا» از انتتشارات «به‌نشر» كه سیر نهضت حسینی را بر اساس كهن‌ترین منابع موجود تشریح شده دارد.
نویسنده در این كتاب سیر تاریخی نهضت امام حسین (ع) را بر اساس ده منبع معتبر تاریخی كهن از اغاز ماجرای خلافت یزید تا قیام و حركت امام به سوی كربلا، آورده است .

زاهدی در این كتاب در زیر 109 عنوان همه وقایع تاریخی مربوط به قیام امام حسین (ع) را با تكیه بر منابع گفته شده آورده و گاهی هم توضیحاتی در پاورقی ضمیمه آنها كرده است.

ویژگی این اثر همان تكیه داشتنش بر قدیمی‌ترین منابع معتبر تاریخی است كه فرصتی برای خواننده پیش می‌آورد تا شباهت‌ها و تفاوت‌های مقاتل را بررسی و كاستی‌هایشان را دریابد.

در این كتاب متون عربی و اسامی و اماكن برای راحتی خواننده با اعراب‌گذاری كامل آمده است.

برنامه«چاپخانه» با گویندگی لیدا وحیدی و تهیه كنندگی زهرا نصرالهی، یكشنبه‌ها ساعت 21 روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
چاپخانه