در قلمرو فرهنگ شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو فرهنگ

در قلمرو فرهنگ

نگاهی به زندگی امیرکبیر و خدماتش در برنامه «در قلمرو فرهنگ» رادیو فرهنگ

برنامه «در قلمرو فرهنگ» شنبه 20 دی ماه، درسالروز درگذشت "میرزا محمدتقی خان امیرکبیر" به این شخصیت فرهیخته تاریخ ایران می پردازد.

1399/10/20
|
12:39

در برنامه «در قلمرو فرهنگ» به این موضوع که چرا هویت بخشی ایرانی و اسلامی بر فضای معماری مدارس حائز اهمیت است؟ و در این خصوص از تاریخ چه درسی می‌توان گرفت؟ پرداخته می شود.
همچنین همزمان با بزرگداشت امیرکبیر «مرد فرهیخته تاریخ ایران»، در سالروز شهادت میرزا تقی خان امیرکبیر در برنامه «در قلمرو فرهنگ » زندگی وی بررسی می شود.
در این برنامه مروری بر زندگی، اقدامات و رخدادها، چگونگی شهادت میرزا تقی خان امیرکبیر می شود.
گفتنی است میرزا محمد تقی‌خان فراهانی (زاده: 1186 هزاوه اراک، درگذشته: 20 دی 1230 کاشان) مشهور به امیرکبیر، یکی از صدراعظم‌های ایران در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار بود.
وی در دوره صدارت سه سال و سه ماه (39 ماهه) خود، اصلاحاتی را در زمینه‌های آموزشی، اجتماعی و سیاسی ایران آغاز کرد. امیرکبیر دارُالفُنون را بنیان نهاد، مسجد و مدرسه دینی ساخت، بست‌نشینی در بیوت علما و تعزیه‌خوانی را محدود و شورش بابی‌ها را سرکوب کرد. او با دسیسه اطرافیان شاه از مقام خود برکنار و به کاشان تبعید شد و به دستور شاه به قتل رسید. قبر وی در حرم امام حسین(ع) قرار دارد.
برنامه «در قلمرو فرهنگ» کاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است که به تهیه کنندگی نازنین حاج سیف الله و امیر رضا راز ساعت 12:30 پخش می شود.

دسترسی سریع
در قلمرو فرهنگ