در قلمرو فرهنگ شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو فرهنگ

در قلمرو فرهنگ

بررسی اهمیت تولید محتوای فرهنگی دفاع مقدس در قالب بازی های رایانه ای در رادیو فرهنگ

برنامه «در قلمرو فرهنگ» چهارشنبه 2 مهرماه، با موضوع چرایی ساخت و تولید بازی با محور دفاع مقدس از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1399/07/02
|
11:11

برنامه «در قلمرو فرهنگ» کاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است که هرروز مسائل تاریخی و اجتماعی –فرهنگی را مورد بررسی قرار می دهد و در هفته دفاع مقدس به بررسی ابعاد فرهنگی هشت سال جنگ تحمیلی و اثرات آن می پردازد.
پدیده‌های تاثیرگذار در تاریخ بشر که منجر به خلق دوره‌های خاص فرهنگی و سیاسی و اجتماعی و دانشی در نقاط مختلف دنیا گشته‌اند، اغلب دارای بروز هنری شاخص و ماندگار در قالب‌ها و رشته‌های مختلف هنری و رسانه‌ای بوده‌اند و به طور قطع یکی از مهم‌ترین آن‌ها دوران هشت سال جنگ تحمیلی و دفاع مقدس است. گرچه آثار هنری و رسانه‌ای متعددی از گذشته تا کنون در تلاش برای تاثیرپذیری از این دوران و ارائه محتوای درخور بوده‌اند، اما به نظر می‌رسد آن‌چه از این تاثیرپذیری مورد انتظار بوده محقق نشده و در برنامه «در قلمروفرهنگ» این موضوع در عرصه بازی‌های رایانه‌ای و مخصوصاً مفهوم گیم‌پلی در آن‌ها به عنوان عامل شاخص و وجه تمایز منحصربه‌فرد این هنر-صنعت-رسانه بررسی می شود .
همچنین به مناسبت شهادت طفل سه ساله امام حسین علیه السلام در قلمرو فرهنگ در بخشی به سیر تاریخی سرگذشت حضرت رقیه علیها السلام در منابع تاریخی می پردازد.
در بخش «چهل روایت» این برنامه نیز درباره روایت هایی از هشت سال جنگ تحمیلی با خاطره سازان دفاع مقدس گفتگو می شود.
برنامه «در قلمرو فرهنگ» به تهیه کنندگی نازنین حاج سیف الله ساعت 12:30 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز و موج ای ام ردیف 585 کیلوهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
در قلمرو فرهنگ