در قلمرو فرهنگ شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو فرهنگ

در قلمرو فرهنگ

چرایی تولید فیلم های اقتباسی از خاطرات دفاع مقدس در قلمرو فرهنگ رادیو فرهنگ

برنامه «در قلمرو فرهنگ» یکشنبه 30 شهریورماه، با موضوع اهمیت حفظ خاطرات دفاع مقدس در قالب فیلم های داستانی از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1399/06/30
|
10:45

جنگ تحمیلی از همان روزهای اولیه و در نخستین سال‌های دهه60 خورشیدی ایده ای حساس و ناب برای ساخت فیلم از طرف سینماگران بود؛ موضوعی که در ابتدا با کمترین امکانات موجود و با استفاده از تصویرهای مستند (مانند آنچه در آثار اولیه ابراهیم حاتمی کیا دیده می شود) به آن پرداخته می‌شد اما به تدریج با ورود کارگردانانی چون ساموئل خاچیکیان(عقاب ها1363)، رسول ملاقلی‌پور(بلمی به سوی ساحل 1364، نینوا 1362) و ابراهیم حاتمی‌کیا (هویت1365، دبده بان1367) به این عرصه و پرداختن داستانی به موضوع جنگ تحمیلی، به‌عنوان یکی از موضوعات اصلی سینما درکنار ژانرهای درام و کمدی معرفی شد و امروز نیز در فیلم های سینمایی و سریال هایی با این مضمون به شکل تاریخ آن دوران ثبت می شود .
در برنامه «در قلمرو فرهنگ» هرروز یکی از مسائل اجتماعی- تاریخی مورد بررسی قرار می گیرد و امرور شنوندگان با چرایی تولید فیلم دفاع مقدس بر اساس خاطرات خانواده ایثارگر رزمندگان هشت سال جنگ تحمیلی آشنا می شوند.
برنامه «در قلمرو فرهنگ» به تهیه کنندگی امیر رضا راز ساعت 12:30 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز و موج ای ام ردیف 585 کیلوهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
در قلمرو فرهنگ