هفت اقلیم شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 19:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو فرهنگ

هفت اقليم

نگاهی به اردوگاه نویسی ها در "هفت اقلیم" رادیو فرهنگ

برنامه «هفت اقلیم» امروز به بررسی ویژگی های مشترک اسارت در وارثان کربلا و آزادگان دفاع مقدس براساس تالیفات این حوزه اختصاص دارد.

1400/05/26
|
11:00

در برنامه «هفت اقلیم» سه شنبه 26 مرداد ماه امین خرمی به عنوان کارشناس حوزه کتاب، به مناسبت سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی، به بررسی تالیفات آزادگان هشت سال دفاع مقدس و بررسی اردوگاه نویسی در ادبیات فارسی می پردازد.
ادب پایداری و مقاومت یکی از گونه های سرآمد، پذیرفته شده در تمامی کشور هاست. در این میان، ادبیات اسارت که از زیر شاخه های مهم ادب جنگ است، در ادبیات سایر ملل، جایگاه درخشانی دارد. پس از انقلاب اسلامی، این گونه ادبی در ایران مورد توجه شاعران و نویسندگان قرار گرفت و آثار متعددی در این زمینه خلق و آفریده شد.اردوگاه نویسی یکی از شیوه هایی است که در این برنامه به آن پرداخته می شود.
در بخشی دیگر از برنامه « هفت اقلیم» آزاده سرافراز سرهنگ مجتبی جعفری نویسنده کتاب "جهنم تکریت " مهمان تلفنی برنامه می شود و علاوه بر خاطرات خود از کتاب جهنم تکریت، که روایت‌گر بخش اعظمی از تلخ‌ترین و شیرین‌ترین حوادث و خاطرات اسارتش است می گوید. آزاده مجتبی جعفری است؛ از سال 1367 تا 1369 در زندان های بعث اسیر بود ، این اثر برگزیده‌ی 30 سال ادبیات مقاومت در «بخش خاطرات» شده است. نویسنده که خود راوی ماجراست سعی کرده در خط به خط اثر به واقعیات دوران اسارت بپردازد و از شعاری بودن و دور افتادن از ماهیت اصلی و واقعیات آن دوران خودداری نماید. به همین علت در هر یک از تجدید چاپ‌های این کتاب با یادآوری بخش دیگری از خاطرات اسارت به صفحات اثر اضافه کرده است.
همچنین در بخشی دیگری از برنامه با آزاده سرافراز حسین کرمی نویسنده کتابهای دانه های انار، اردوگاه سوم و یک سه هزارم و.... گفت و گو می شود.
حسین کرمی از آزادگان هشت سال دفاع مقدس خاطرات اسارت خود را در کتاب دانه‌های انار به رشته تحریر درآورده است؛ خاطراتی که از سال آغازین جنگ یعنی 1359 شروع و تا سال 1369 ادامه پیدا می‌کند.
دانه‌های انار مجموعه‌ای از 12 فصل است که جز فصل پایانی آن، هر فصل سالی از خاطرات کرمی را در برمی‌گیرد. بعد از آن آلبوم تصاویر قرار دارد. ده سال از روزهای اسارت یک آزاده، بی‌شک حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.
"هفت اقلیم" 26 مرداد به بخش های متنوع می پردازد و در بخشی دیگر به اسارت خاندان اباعبدالله حسین علیه السلام ، پرچمداری حضرت زینب س و خطبه خوانی ایشان و امام سجاد علیه السلام در شام و اسارت زنان و کودکان اشاره می شود.
«هفت اقلیم» به همت گروه کتاب امروز به تهیه کنندگی مریم قاسمی ساعت 19.30 به صورت زنده روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از شبکه فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
هفت اقلیم