هفت اقلیم شنبه تاجمعه از ساعت 16:00 تا 16:55 به مدت 55 دقیقه

رادیو فرهنگ

هفت اقليم

بررسی زبان رادیو از هنگام تاسیس تا به امروز و فردایی زبان رادیو در«هفت اقلیم»رادیو فرهنگ

برنامه «هفت اقلیم» امروز با موضوع رادیو از هنگام تاسیس تا به امروز و فردایی زبان رادیو از شبكه رادیویی فرهنگ پخش می شود.

1402/04/18
|
06:53

برنامه هفت اقلیم یكشنبه 18 تیر با موضوع رادیو و زبان معیار، به بررسی زبان رادیو از هنگام تاسیس تا به امروز و فردایی زبان رادیو اختصاص دارد.
در بخش اول گفتگو این‌برنامه با عنوان« مشق رادیو » با دكتر بهروز محمودی بختیاری زبان شناس گپ و‌گفتی انجام شده كه پخش می شود
بهروز محمودی بختیاری (دكتری زبانشناسی، دانشگاه علامه طباطبائی) استاد زبانشناسی و فارسی در دانشكده هنرهای زیبا، دانشگاه تهران است. او یكی از نویسندگان بسته آموزش فارسی به نام فارسی بیاموزیم است! [بیایید فارسی یاد بگیریم!] در 11 جلد (1999) منتشر شده است. وی تاكنون چندین مقاله و كتاب در مورد زبان فارسی نگاشته و از سال 1998 زبان فارسی را به دانشجویان غیر بومی آموزش داده است.
"آیا شما این صدا را میشناسید؟" عنوان بخش تعامل با مخاطبان است كه امروز صدای « صدرالدین شجره» گوینده پیشكسوت رادیو پخش می شود.
صدرالدین شجره (زاده ١ فروردین 1331 در خرم دره- درگذشته ٣٠ خرداد 1397 در تهران) گوینده، مجری، بازیگر، دوبلور،نمایشنامه‌نویس، و كارگردان نمایش رادیویی بود.
در ادامه نیز «كوك هشتم» عنوان بخشی دیگر از « هفت اقلیم» امروز پخش می شود كه به معرفی موسیقی و آشنایی با استاد علی تجویدی. علی تجویدی، نوازنده چیره دست سازهای ویولن و سه تار، آهنگساز بزرگ، محقق و نویسنده علوم مربوط به موسیقی، چهره ماندگار هنری كشورمان اختصاص دارد.
استاد علی تجویدی در سال 1298 شمسی در تهران خیابان ری به دنیا آمد، او پسر هادی خان تجویدی اولین استاد مینیاتور در ایران بود. هادی خان جزو هنرمندان بزرگ و شاگردان ممتاز كمال الملك بود.
وی از پر كارترین موزیسین های معاصر ایران بود. بسیاری از آهنگ ها و ترانه هایی كه با آنها حس ناب گردش خطرات را تجربه می كنیم، ساخته اوست. طیف بسیار وسیعی از خواننده های پیش از انقلاب، با آهنگسازی های او به شهرت رسیدند و به راستی نقش پررنگی را در بروزندگی كنونی موسیقی اصیل ایرانی بر عهده داشت.
سمیه نجفی گزارشی در خصوص برنامه های شاخص رادیو با عنوان "از رادیو چه خبر؟"دارد و در ادامه با حسن آزادی گوینده پیشكسوت رادیو در حوزه زبان و معیار زبانی رادیو و گویندگی گفتگو می شود.
معرفی برنامه "بیست شو-قسمت دوم"از رادیو صبا،مصاحبه با تهیه كننده و عوامل این برنامه بخشی دیگر از برنامه« هفت اقلیم» است.
برنامه« هفت اقلیم» از گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ روزهای یكشنبه به تهیه كنندگی سعید فرح آبادی ساعت 16:00روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می شود.

دسترسی سریع
هفت اقلیم