ایران دخت یك شنبه هر هفته از ساعت 16:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

ايران دخت

گپی به بانوی هنرمند در «ایراندخت» رادیو فرهنگ


برنامه « ایراندخت» یكشنبه 21 آبان ماه « میزبان شیما بذر افشان بانوی هنرمند در زمینه ی قلم زنی و مشبك فلزی است.

1402/08/21
|
08:46

در برنامه «ایراندخت» امروز یكی از بانوان موفق كشورمان از فعالیت های خود می گوید و «مریم قاسمی » تهیه كننده و گوینده این برنامه با شیما بذر افشان بانوی هنرمند در زمینه ی قلم زنی و مشبك فلزی گفتگو می شود.
ایران خاستگاه هنرهای بی‌شماری بر اساس فرهنگ و هنر هر منطقه است. استفاده از فلزات و هنر قلم‌زنی نیز به بیش از هزار سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. باگذشت زمان و پیشرفت ابزار و هم‌چنین تجربه‌ی صنعتگران، هنر قلم‌زنی نیز در مناطق گوناگون از جمله اصفهان گسترش پیدا كرده است. قلم‌زنی هنری است كه صنعتگر یا هنرمند با استفاده از ضربه‌های چكش روی قلم‌هایی خاص نقش‌هایی زیبا و منحصربه‌فرد بروی اشیا و ظروف فلزی ایجاد می‌كند. در مشبك كاری نیز كه یكی از شیوه‌های اجرای این هنر است پس از انتقال طرح به‌وسیله قلم نیم‌بر، طرح را ثابت می‌كنند. تكنیك مشبك فلز به سه صورت انجام می‌گیرد. ابتدا، بعد از نیم‌بر كردن طرح و روسازی، به كمك قلم تیزبر بوم فلزی را برش می‌دهند و طرح را از زمینه جدا می‌سازند. بعد از نیم‌بر كردن طرح، به‌وسیله كمان اره و اره مویی طرح از زمینه جدا می‌شود. بعد از نیم‌بر كردن طرح، به‌وسیله دریل و مته زمینه را سوراخ می‌كنند و با سوهان‌های خیلی ریز طرح را از زمینه جدا می‌سازند.
در این برنامه علاوه بر معرفی بانوان موفق بخش از زندگی فردی و اجتماعی و چگونگی فعالیت در نقش های مختلف مورد توجه قرار می گیرد.
علاقه مندان برای آشنایی با بانوان فعال و اثرگذار ایرانی می توانند این برنامه را ساعت 20:30 به مدت 30 دقیقه برنامه «ایراندخت» را به تهیه كنندگی مریم قاسمی روی موج اف ام ردیف106مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوند.

دسترسی سریع
ایران دخت