ده ترین چهارشنبه ها از ساعت 14:30 تا 15:15 به مدت 45 دقیقه

رادیو فرهنگ

ده ترين

معرفی مدارس تاریخی ایران در «ده ترین» رادیو فرهنگ

مدارس تاریخی ایران امروز چهارشنبه 19 شهریورماه، در برنامه «ده ترین» معرفی می شوند.

1399/06/19
|
11:20

یکی از جاذبه های گردشگری ایران هنر بکار رفته در مکان های تاریخی ایران و آثار تاریخی ایران می باشد. این هنر شامل هنر معماری، خطاطی و طراحی های مختلف و زیبا در بناهای تاریخی ایران است. مدارس قدیمی ایران در گذشته با سبک و معماری خاص خود بنا می شدند. مدارس تاریخی ایران فقط مکانی برای آموزش نبودند بلکه فرهنگ و تفکری را به افراد انتقال می دادند. مدارس قدیم به معنای واقعی مکانی برای آموزش و پرورش وتربیت به شمار می آمدند.

مفاهیم علمی، عرفانی و فرهنگی و مذهبی در کنار تعلیمات و کلاس های معمول، توسط معماری مدارس، نقشه مدارس و طراحی مدارس قدیم به طالبان دانش انتقال می یافت.
در برنامه ده ترین چند مدرسه تاریخی ایران همچون دبستان دیانت قزوین که مربوط به دوره قاجار ،مدرسه شاه کمالیه در محله «شاه کمالیه» شهر یزد ،مسجد و مدرسه ملاوردیخان در چهارراه مولوی-امام خمینی شهر قزوین،مدرسه هدایت ارومیه در ابتدا یکی از خانه‌های قدیمی شهر ارومیه و متعلق به یکی از بزرگان ایل قاجار بوده، مدرسه رشدیه تبریز و .... معرفی می شوند.

در برنامه «ده ترین» به تهیه کنندگی نازنین حاج سیف الله و گویندگی احسان همتی هر چهارشنبه ساعت 14:30 به مدت 45 دقیقه ده تا از برترین های ایران در حوزه های گردشگری، میراث فرهنگی، فعالیت های گروهی و ... معرفی می‌شود و علاقمندان می توانند روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز شنونده این برنامه از رادیو فرهنگ باشند.

دسترسی سریع
ده ترین