ده ترین چهارشنبه ها از ساعت 14:30 تا 15:15 به مدت 45 دقیقه

رادیو فرهنگ

ده ترين

معرفی آب انبارهای تاریخی کشور در ده ترین رادیو فرهنگ

ده آب انبار معروف و تاریخی ایران در برنامه «ده ترین» امروز چهارشنبه 25دی ماه معرفی می شود .

1398/10/25
|
11:39

برنامه «ده ترین» امروز چهارشنبه 25 دی ماه به معرفی ده آب انبار تاریخی کشور اختصاص دارد .
کشورمان ایران به عنوان کشوری شناخته می شود که بیشتر مناطق مرکزی آن، آب و هوایی خشک دارد. حتی در مناطق پر بارش ایران، یافتن آب آشامیدنی یکی از مشکلات مردمان از گذشته تا به امروز بوده است. در این میان، مردمان مهندس ایران باستان برای تامین آب آشامیدنی خود، بنایی بسیار مهندسی شده و مناسب را برای نگهداری آب تمیز و شیرین برای مصارف روزانه و البته ماه هایی از سال که بارش کم است، طراحی کردند؛ آب انبارهای ایران مکانی شد برای نگهداری آب در زمان بارندگی ها و البته ذوب یخ ها در زمستان تا در هنگام گرمای هوا و کمبود بارش، مردم آن آبادی یا شهر و روستا بتوانند همچنان آب آشامیدنی داشته باشند ؛ در برنامه «ده ترین» آب انبارهای معروف ایران را معرفی می شوند .
گفتنی است تعداد آب انبارهای ایران به اندازه تعداد شهر و روستای این کشور است. حتی محله ها نیز، هر کدام در هر شهری آب انباری مجزا داشته اند. بنابراین از میان آب انبارهای ایران تنها بهترین، معروف ترین، بزرگ ترین و شناخته شده ترین آب انبارها معرفی می شوند .
در برنامه «ده ترین» به تهیه کنندگی نازنین حاج سیف الله و گویندگی احسان همتی هر چهارشنبه ساعت 14:30 به مدت 45 دقیقه ده تا از برترین های ایران در حوزه های گردشگری، میراث فرهنگی، فعالیت های گروهی و ... معرفی می‌شودو علاقمندان می توانند روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز شنونده این برنامه از رادیو فرهنگ باشند.

دسترسی سریع
ده ترین