آیش دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه هرهفته از ساعت 15:15 به مدت 15 دقیقه

رادیو فرهنگ

آيش

آشنایی با روستای شاهجرد در استان قم در رادیو فرهنگ

شنوندگان رادیو فرهنگ چهارشنبه13 بهمن ماه همراه با امواج رادیو در برنامه مستند گزارشی « آیش» به روستای شاهجرد استان قم سفر می كنند .

1400/11/14
|
10:37

مستند گزارشی «آیش» با موضوع معرفی روستاهای سراسر كشور و سبك‌زندگی روستایی به همت گروه تولید و تامین از رادیو فرهنگ پخش می شود ‌.
مستند «آیش» به سبك زندگی مردم و جاذبه های روستاهای ایران می پردازد در برنامه امروز شنوندگان رادیو فرهنگ را با سبك زندگی مردم و جاذبه های روستای « شاهجرد» آشنا می كند.
شاهجرد، نام روستایی است در بخش مركزی دهستان قمرود است.

به طور كلی منطقه قمرود جزو مناطقی در جهان كه سكونت گاه و محل تردد انسان ها در سال های پیش از میلاد بوده است و آثار تاریخی متنوعی در دوره های تاریخی مختلف (به صورت پراكنده در منطقه) را شامل می شود كه آثاری همچون قره تپه قمرود گواه این قضیه میباشد
مناطق وسیعی از ایران دارای آثار تمدن باستان است. منطقه قمرود یكی از آن مناطق است كه عناصری را از روزھای محدوده اولیه حضور تمدن در خود حفظ كرده است. اولین نیایش گاه ھای باستانی در فلات ایران در این منطقه ساخته شده اند. برخی از مورخان بنای اولیه این محدوده را به اسكندر، بھرام گور، طھمورث، لھراسپ، قباد ساسانی، یزدگرد سوم و چند تن دیگر، نسبت داده اند و در این مورد اختلاف نظر وجود دارد. باستان شناسانی چون رومن گیرشمن ، قم را قدیمی ترین منطقه ای می داند كه انسان در آن جا استقرار یافته و تمدن ھای اولیه را پی ریزی كرده اند. نتایج جدید باستان شناسی نیز قدمت منطقه قمرود را به بیش از ٧٠٠٠ سال پیش می رسانند. باستان شناسان ادعا می كنند به علت وجود رودخانه قمرود و وجود شاه راه مواصلاتی جاده ابریشم از دوران ھای اولیه تاریخی میزبان تمدن ھای شكوفایی بوده است. در این منطقه تا كنون حدود ١٣٠ اثر باستانی عمدتا متعلق به دوران ساسانی و اشكانی شناسایی شده است.
شغل مردم دهستان قمرود اغلب كشاورزی است و بخشی از مردم هم به دامداری میپردازند این دهستان یكی از مهمترین قطب های كشاورزی و دامداری استان قم به شمار میرود در گذشته بخش عمده ای از آب كشاورزی این دهستان به وسیله قنوات و رودخانه قمرود تامین میشده اما به مرور زمان و كم شدن بارش ها و با احداث سد پانزده خرداد در جنوب این رودخانه استفاده كشاورزان از رودخانه متوقف شده و امروزه به وسیله سفره های زیر زمینی آب كشاورزی تامین میشود.
محصولات این روستا را اغلب جو و یونجه تشكیل میدهند اما در دهه های اخیر كاشت پسته به شدت در این دهستان رشد داشته و اكثر كشاورزان به سمت باغداری با درختان مقاوم در برابر خشكسالی روی آورده اند و لازم به ذكر است كه طی سنوات گذشته كشت گندم تقریبا به كلی از صنعت كشاورزی این دهستان خارج شده است.
در سال های اخیر زنان این روستا به شغل های خانگی روی آورده اند و مشاغل خانگی در دهستان قمرود به شدت گسترش یافته و فراگیر شده است.
این برنامه را ساعت 19:45 به تهیه كنندگی فریده گودرزی روی موج 106مگاهرتز رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
آیش