آیش دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه هرهفته از ساعت 15:15 به مدت 15 دقیقه

رادیو فرهنگ

آيش

آشنایی با روستای سقی در استان خراسان رضوی در رادیو فرهنگ

شنوندگان رادیو فرهنگ دوشنبه 4 بهمن ماه همراه با امواج رادیو در برنامه مستند گزارشی « آیش» به روستای سقی از توابع گناباد استان خراسان رضوی سفر می كنند .

1400/11/04
|
09:36

مستند گزارشی «آیش» با موضوع معرفی روستاهای سراسر كشور و سبك‌زندگی روستایی به همت گروه تولید و تامین از رادیو فرهنگ پخش می شود ‌.
مستند «آیش» به سبك زندگی مردم و جاذبه های روستاهای ایران می پردازد در برنامه امروز شنوندگان رادیو فرهنگ را با سبك زندگی مردم و جاذبه های روستای « سقی» آشنا می كند.
سقی نام روستایی است در دامنه كوه‌های جنوبی شهرستان گناباد. از شمال به یك دشت وسیع كه به شهر گناباد منتهی می‌شود و از جنوب به كوه‌هایی متصل می‌باشد كه به شهر باغستان از توابع فردوس منتهی می‌شود و از غرب به روستای روچی و از شرق با روستای كلات (گناباد) همجوار است.

مردم روستای سقی در فصول مختلف به كارهای متعددی اشتغال دارند. شغل اصلی مردم روستا كشاورزی است كه از اواخر زمستان با كاشت غلات شروع می‌شود. پس از كشت غلات نوبت به كشت‌های بهاره نظیر سبزیجات و صیفی جات می‌رسد. این محصولات شامل خیار، لوبیا سبز و گوجه فرنگی می‌شود.

مردم روستا در كنار كشاورزی خود كارهای متعددی از قبیل دامداری نیز دارند. به این منظور در كنار كشت محصولات یاد شده كاشت علوفه‌های دامی نظیر یونجه، شبدر، ذرت علوفه‌ای و چغندر به منظور تامین نیاز دامهای اهالی نیز انجام می‌شود.

دام‌های تحت پرورش شامل گوسفند، گاو و مرغ می‌شود. البته در فصل بهار پرورش كرم ابریشم كه از كارهای با درآمد مناسب است نیز انجام می‌شود.

از دیگر اقلام كشت در روستا زعفران می‌باشد. این محصول مدتهاست كه در این منطقه كشت می‌شود و پیشینه كاشت آن اگر قدیمی تر از زعفران قائنات نباشد هم دوره با آن می‌باشد. اقتصاد چند محصولی این منطقه این امكان را به مردم داده‌است كه در صورت افت قیمت یا خسارات طبیعی وارده به برخی از محصولات، مردم را دچار تنگدستی و فقر نكند.
این برنامه را ساعت 19:45 به تهیه كنندگی فریده گودرزی روی موج 106مگاهرتز رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
آیش