آیش دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه هرهفته از ساعت 15:15 به مدت 15 دقیقه

رادیو فرهنگ

آيش

آشنایی با روستای یوسف كندی از مركز مهاباد در رادیو فرهنگ

شنوندگان رادیو فرهنگ دوشنبه 27 دی ماه همراه با امواج رادیو در برنامه مستند گزارشی « آیش» به روستای یوسف كندی از توابع بخش مركزی شهرستان مهاباد سفر می كنند .

1400/10/27
|
08:26

مستند گزارشی «آیش» با موضوع معرفی روستاهای سراسر كشور و سبك‌زندگی روستایی به همت گروه تولید و تامین از رادیو فرهنگ پخش می شود ‌.
مستند «آیش» به سبك زندگی مردم و جاذبه های روستاهای ایران می پردازد در برنامه امروز شنوندگان رادیو فرهنگ را با سبك زندگی مردم و جاذبه های روستای یوسف كندی آشنا می كند.
یوسف‌كندی (مهاباد) روستایی از توابع بخش مركزی شهرستان مهاباد در استان آذربایجان غربی ایران است. از اماكن دیدنی آن میتوان تالاب سد یوسفكند و همچنین اثر باستانی برده كونته را نام برد.
این روستا در دهستان مكریان غربی قرار دارد و براساس سرشماری مركز آمار ایران در سال 1395، جمعیت آن 3٬172 نفر (891 خانوار) بوده‌است.
روستای زیبای یوسفكند كه در زبان محلی ئسوكه ند خوانده می شود در 5 كیلومتری شمال  شرق مهاباد قرار گرفته است .این روستا 950 هكتار وسعت دارد و با روستاهای دریاس خانگی و كهریزه شیخان همسایه است. یوسفكند  در كنار حفظ بافت روستایی خود و مشغول بودن  بیشتر ساكنین آن به مشاغل دامداری باغداری و كشاورزی به دلیل همجوار بودن با شهر مهاباد سیمای شهركی  و آباد به خود گرفته است. اما از جاذبه های گردشگری این روستا می توان به چندین تپه و آثار باستانی همانند به رده كو نته به معنای دخمه سنگی  اشاره كرد.

این برنامه را ساعت 19:45 به تهیه كنندگی فریده گودرزی روی موج 106مگاهرتز رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
آیش