آیش دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه هرهفته از ساعت 15:15 به مدت 15 دقیقه

رادیو فرهنگ

آيش

آشنایی روستای بنگلایان استان هرمزگان در رادیو فرهنگ

شنوندگان رادیو فرهنگ شنبه 11دی ماه همراه با امواج رادیو در برنامه مستند گزارشی « آیش» به روستای بنگلایان از توابع استان هرمزگان سفر می كنند .

1400/10/11
|
11:41

مستند گزارشی «آیش» با موضوع معرفی روستاهای سراسر كشور و سبك‌زندگی روستایی به همت گروه تولید و تامین از رادیو فرهنگ پخش می شود ‌.
مستند «آیش» به سبك زندگی مردم و جاذبه های روستاهای ایران می پردازد در برنامه امروز شنوندگان رادیو فرهنگ را با سبك زندگی مردم و جاذبه های روستای بنگلایان آشنا می كند.
بنگلایان،روستایی ناشناخته در پایتخت اقتصادی كشور كه ظرفیت های بكر گردشگری دارد و از محصولات مرغوب باغی برخوردار است .
بندرعباس از مناطق زیبای استان هرمزگان به شمار می رود كه با نام قدیمی و محلی بنگلوو مشهور می باشد؛بنگلایان در فاصله 120 كیلومتری از شمال شهر بندرعباس در دهستان سیاهو بخش مركزی بین روستای ماشاری، سلرد و دوكوه واقعه شده كه محصولات كشاورزی و مركبات مرغوب آن از قبیل نارنگی، پرتقال، انبه، لیمو شیرین از شهرت بالایی برخوردار است.

بنگلایان در فاصله 15 كیلومتری سیاهو واقع شده و یكی از روستاهای دیدنی و زیبای منطقه است كه رودخانه دائمی هماگ یا جاماش پس از سرچشمه گرفتن از روستای هماگ پایین از روستاهای سیخوران،درگیران و ماشاری عبور می كند تا به بنگلایان برسد و پس از سیراب كردن درختان این روستا به طرف روستای ماشكار ادامه مسیر می دهد.

روستای بنگلایان دارای جاذبه های طبیعی،بوم گردی و گردشگری فراوانی است كه وجود قدمگاه منتصب به حضرت ابوالفضل ( ع) حال و هوای مذهبی خاصی به این روستا و و بوم گردی منطقه بخشیده است.

زیبایی های طبیعی، باغات انبوه و وجود رودخانه پرآب جاماش جلوه های منحصر به فردی را به روستای كوهستانی بنگلایان بخشیده همچنین سنگفرش های خیابان های روستا با سنگ های طبیعی موجب زیباتر شدن روستا شده است.
در برنامه امرور ضمن گفت ‌‌كو با اهالی این روستا شنوندگان با سبك زندگی ، فعالیت ها و شغل آنها ، دیدنی های این روستا و ... آشنا می شوند .
این برنامه را ساعت 19:45 به تهیه كنندگی فریده گودرزی روی موج 106مگاهرتز رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
آیش