آیش دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه هرهفته از ساعت 15:15 به مدت 15 دقیقه

رادیو فرهنگ

آيش

با فرهنگ مردم روستای چنارباشی استان ایلام آشنا شوید

شنوندگان رادیو فرهنگ شنبه 20 آذر همراه با امواج رادیو در مستند گزارشی «آیش» به روستای چنارباشی از توابع استان ایلام سفر می‌كنند.

1400/09/20
|
11:35

مستند گزارشی «آیش» با موضوع معرفی روستاهای سراسر كشور و سبك‌ زندگی روستایی از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

برنامه امروز شنوندگان را با سبك زندگی مردم و جاذبه‌های روستای چنارباشی از توابع قائن استان ایلام آشنا می‌كند.
چنارباشی، روستایی از توابع بخش مركزی شهرستان ایلام در استان ایلام ایران است. این روستا در دهستان میش خاص قرار دارد و براساس سرشماری مركز آمار ایران در سال 1385، جمعیت آن 462 نفر(83خانوار) بوده‌است. مردم این روستاها همان‌گونه كه گفته شد به زبان كُردی و به لهجه بَیرَی تكلم می‌كنند. در این منطقه دو قوم قیطول و علی شروان تحت عنوان ایل علی شروان(ایل بَیرَی) زندگی می‌كنند.
تنگه رازیانه در نزدیكی روستای چنارباشی و در 45 كیلومتری شهر ایلام قرار دارد. این تنگه یكی از پدیده‌های زمین‌شناسی در استان ایلام و در غرب ایران است. تنگه رازیانه، دره باریك و ژرفی است كه در منطقه‌ای سرسبز واقع شده و درون آن رودی روان است. 75 هكتار از اراضی تنگه رازیانه در سال 1388 به عنوان اثر طبیعی- ملی معرفی شد و در همان سال این اثر در فهرست آثار طبیعی - ملی ایران قرار گرفت. ثبت این اثر موجب شد كه علاوه بر ایجاد فرصت مناسب برای مطالعه پژوهشگران علوم زمینی، هیدرولوژی، محیط زیست و سایر رشته‌ها به زیستگاه مناسبی برای حیات وحش مبدل شود.
این برنامه را می توانید ساعت 19:45 به تهیه كنندگی فریده گودرزی از رادیو فرهنگ دنبال كنید.

دسترسی سریع
آیش