آیش دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه هرهفته از ساعت 15:15 به مدت 15 دقیقه

رادیو فرهنگ

آيش

مستندی از سبك زندگی مردم «بیداخوید» در رادیو فرهنگ

شنوندگان رادیو فرهنگ شنبه 15 آبان ماه، در مستند گزارشی « آیش» با روستای بیداخوید روستایی واقع در استان یزد، شهرستان تفت، آشنا می شوند.

1400/08/15
|
11:44

مستند گزارشی «آیش» با موضوع معرفی روستاهای سراسر كشور و سبك‌زندگی روستایی به همت گروه تولید و تامین از رادیو فرهنگ پخش می شود .
شنوندگان در برنامه این هفته به استان یزد سفر رادیویی دارند و با دیدنی های روستای بیداخوید از توابع شهرستان تفت آشنا می شوند.
بیداخوید روستایی واقع در استان یزد، شهرستان تفت، بخش نیر، دهستان بنادكوك است . این روستا در حدود 52 كیلومتری جنوب غربی تفت قرا ردارد.
عمر تاریخی روستای بیداخوید حدود 800 سال است .مكانهای تاریخی روستای بیداخوید شامل تل شهدا ( تپه شهدا )، بقعه شیخ علی بنیمان و مسجد جامع قدیم بیداخوید است.
عمده درآمد مردم روستا از طریق كشاورزی می باشد. روستا دارای مزارع زیادی در فاصله های دور و نزدیك نسبت به روستا است كه می توان از اِشكَفت ، كِشبون ، بیدَخون ، بیدَك ( بیدُگ )، اِشكِستِه ها ، گُنبَدَك( گُنبدُگ ). مورُگ . نیمبِرجو . پَشَمَك ( پَشَمُگ )، زرگین و ... را نام برد. از عمده ترین محصولات كشاورزی درختی روستا می توان از بادام ، گردو ، توت ، سیب ، زردآلو را نام برد. محصولات جالیزی مانند خیار ، كدو ، هندوانه ، سیب زمینی و شلغم نیز بصورت محدود و در حد مصرف خود كشاورزها كشت می شود.
علاوه بر اماكن تاریخی روستا، تعدادی مكان طبیعی زیبا و دیدنی نیز در روستای بیداخوید و اطراف آن وجود دارد كه از آنها می توان چمن ، برفخانه ، شورگ و كنج چشمه را نام برد.
مستند «آیش» به روستاهای ایران می پردازد و شنوندگان را با دیدنی ها و سبك زندگی در شهرهای كوچك و روستای های ایران آشنا می كند.
این برنامه ساعت20:00 به تهیه كنندگی فریده گودرزی از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
آیش