بوطیقا شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 16:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

بوطيقا

«مسخره باز » در «بوطیقا» رادیو فرهنگ بررسی می شود

داستان فیلم سینمایی «مسخره باز » در برنامه «بوطیقا» سه شنبه 19 بهمن ماه نقد و بررسی می شود.

1400/11/19
|
08:34

«بوطیقا» عنوان برنامه‌ ای پژوهش محور از رادیو فرهنگ است كه این هفته در نقد و بررسی فیلمنامه ها به فیلم سینمایی « مسخره باز » اولین فیلم همایون غنی‌زاده در مقام كارگردان؛ اختصاص دارد.
در این برنامه نیز «مصطفی محمودی »؛ منتقد سینما فیلم «مسخره باز» به‌نویسندگی و كارگردانی همایون غنی زاده و تهیه‌كنندگی علی مصفا كه محصول سال 1397 است را نقد و بررسی می كند.
مسخره باز داستان سه شخصیت را كه در آرایشگاه مردانه ای شاغل اند به تصویر می كشد. داستان جوانی به نام دانش با بازی صابر ابر شیفتهٔ بازیگری است كه در یك سلمانی به همراه شاپور با بازی بابك حمیدیان كار می‌كند و شب‌ها بعد از اتمام كار به تمرین بازیگری می‌پردازد. صاحب‌كار او كاظم خان با بازی علی نصیریان كه فردی معتقد به اصول اخلاقی است، به چیزی جز فیلم كازابلانكا و سلمانی‌اش فكر نمی‌كند و سر ماجرایی با سرهنگ كیانی با بازی رضا كیانیان از قدیم‌الایام مشكل دارد. مانفرد با بازی داریوش موفق كه دوست و كارچاق‌كن این سلمانی است، شبی وارد سلمانی می‌شود و بیان می‌كند كه موهای بلند زنان را به قیمت خوب می‌خرد. و این آغاز ماجرایی است كه پایانش سونامی است.
گفتنی است این فیلم كه در بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر (1397) حضور داشت و توانست چهار جایزه از جمله سیمرغ بلورین بهترین فیلم سینمایی بخش نگاه نو و سیمرغ بلورین فیلم‌های هنر و تجربه را كسب كند و علی نصیریان برای بازی در این فیلم بهترین بازیگر نقش مكمل مرد جشنواره شد.
مسخره‌باز در سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم ورشو 2019 توانست سه جایزه بخش‌های بهترین فیلم، بهترین كارگردانی و همچنین جایزه ویژه هیئت داوران را به دست آورد.
در برنامه امشب "بوطیقا" ضمن استفاده از تیزر و بخشهایی از فیلم "مسخره باز" فیلم‌نامه اور نقد و بررسی می شود.
برنامه «بوطیقا» را ساعت 20:30 به مدت 30 دقیقه به تهیه‌كنندگی «مریم قاسمی» روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
بوطیقا