بوطیقا شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 16:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

بوطيقا

بررسی فیلم «سرخ پوست » در «بوطیقا» رادیو فرهنگ

نقد و بررسی فیلم نامه «سرخ پوست » در برنامه «بوطیقا» سه شنبه 21 دی ماه از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/10/21
|
09:06

«بوطیقا» عنوان برنامه‌ ای پژوهش محور از رادیو فرهنگ است كه این هفته در نقد و بررسی فیلمنامه ها به فیلم سینمایی « سرخ پوست»
اختصاص دارد.
سرخ‌پوست فیلمی در ژانر درام، معمایی، عاشقانه به كارگردانی و نویسندگی نیما جاویدی و تهیه‌كنندگی مجید مطلبی محصول سال 1397 است. این فیلم برای نخستین بار در سی و هفتمین دوره جشنوارهٔ فیلم فجر به نمایش درآمد و با نامزدی در 8 رشته این جشنواره، توانست سیمرغ بلورین جایزهٔ ویژه هیئت داوران را به خود اختصاص دهد.
در این برنامه نیز «مصطفی محمودی »؛ منتقد سینما فیلم «سرخ پوست» را نقد و بررسی می كند.
این فیلم، داستان ماجرایی در یك زندان قدیمی در جنوب كشور است كه سال 1346 رخ می دهد،سرگرد نعمت جاهد، رئیس زندان، به همراه مأمورانش در حال انتقال زندانیان به زندان جدید هستند و قرار است خود سرگرد به همراه افرادش تا عصر از زندان بروند. سرهنگ مدبر كه مافوق جاهد است، به نزد او در زندان می‌رود و می‌گوید كه جاهد ترفیع گرفته و قرار است جانشین خود او شود. جاهد كه از شنیدن این خبر خوشحال است، طی یك تماس تلفنی متوجه می‌شود كه یكی از زندانیان به نام احمد ملقب به سرخ‌پوست همراه با دیگر زندانیان نبوده‌است. تحقیقات بعدی، جاهد را مطمئن می‌سازد كه سرخ‌پوست در زندان است و در جایی پنهان شده‌است. هم‌زمان، یك مددكار زندان به نام سوسن كریمی به دیدن جاهد آمده و به وی می‌گوید كه حكم سرخ‌پوست به طرز مشكوكی از حبس به اعدام تغییر كرده‌است. جاهد كه حكم ترفیع خود را در خطر می‌بیند به همراه نیروهای خود، تمام زندان را برای پیدا كردن سرخ‌پوست جستجو می‌كند…
در برنامه امشب "بوطیقا" ضمن استفاده از تیزر و بخشهایی از فیلم "سرخ پوست " فیلم‌نامه آن نقد و بررسی می شود.
برنامه «بوطیقا» را ساعت 20:30 به مدت 30 دقیقه به تهیه‌كنندگی «مریم قاسمی» روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
بوطیقا