بوطیقا شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 16:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

بوطيقا

نقد و‌‌ بررسی فیلمنامه «لتیان » در رادیو فرهنگ

برنامه «بوطیقا» سه‌شنبه 30 فروردین به نقد و ‌بررسی فیلمنامه ی فیلم «لتیان» اختصاص دارد.

1401/01/30
|
08:18

«بوطیقا» عنوان برنامه‌ ای پژوهش محور از رادیو فرهنگ است كه این هفته در نقد و بررسی فیلمنامه ها نگاهی به فیلمنامه فیلم سینمایی «لتیان» اولین تجربه فیلمسازی علی تیموری دارد.
پدیده فیلم اولی‌ها، چند سالی است كه حسابی سینمای ایران را متحول كرده است. فیلم‌سازان جوان ایرانی، نشان داده‌اند كه باید قدرت و استعدادشان را جدی گرفت و در میانشان به دنبال چهره‌های شاخصی بود كه كارشان را خوب بلد هستند. لتیان هم یكی از این فیلم‌هاست، در برنامه این هفته «مصطفی محمودی»؛ منتقد سینما فیلم نامه «لتیان » را نقد و بررسی می كند.
اكتای براهنی كه قبلاً با فیلم پل خواب توانسته بود تحسین زیادی را برانگیزد، فیلم‌نامه لتیان را به نگارش درآورده است.
لتیان به شیوه سینمای اجتماعی امروز قصه‌اش را شروع می‌كند. چند جوان از قشر متوسطه جامعه برای سفری چندروزه عازم لواسان می‌شوند. سلما (پریناز ایزدیار) می‌خواهد نامزدش، عطا (امیر جدیدی) را با دوستانش آشنا كند. غافل از آنكه مانی (علیرضا ثانی فر)، همسر سابقش، مهمان ناخوانده این سفر است.
لتیان با لحن سرخوشی روایتش را شروع می‌كند. آدم‌هایش را معرفی می‌كند و آن‌ها را كنار هم قرار می‌دهد. عطا، وارد جمع دوستانی شده است كه سال‌هاست یكدیگر را می‌شناسند. جمعی فرهنگی كه جامه روشنفكری به تن دارند و حرف از هنر می‌زنند. حضور عطا كه بیشتر قامت یك آقازاده را دارد، در میان این جمع، اولین جرقه‌ای است كه از تضادها و تناقض‌ها برمی‌خیزد.
در ادامه روایت، روابط این گروه كوچك دائم پیچیده‌تر می‌شود. رفتارها و گفتگوها، همه بوی دورویی می‌دهند و عطا در این میان فقط یك عضو ناخواسته است. یك تازه‌وارد ناهمخوان كه هرچه سعی می‌كند خودش را میان جمع جا كند، دائم تفاوت‌هایش آشكارتر می‌شود.
در برنامه امشب "بوطیقا"شنوندگان رادیو فرهنگ تیزر و بخشهایی از فیلم "لتیان " را می شنوند.
برنامه «بوطیقا» ساعت 16:30 به مدت 30 دقیقه به تهیه‌كنندگی «مریم قاسمی» روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
بوطیقا