بوطیقا شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 16:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

بوطيقا

نگاهی به «ماجرای نیمروز 2» در «بوطیقا» رادیو فرهنگ

داستان فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز 2 (رد خون)» در برنامه «بوطیقا» سه شنبه 10 اسفند ماه نقد و بررسی می‌شود.

1400/12/10
|
13:05

«بوطیقا» عنوان برنامه‌ ای پژوهش محور از رادیو فرهنگ است كه این هفته در نقد و بررسی فیلمنامه ها به فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز 2» اختصاص دارد.
در این برنامه نیز «مصطفی محمودی»؛ منتقد سینما، فیلم «ماجرای نیمروز 2(رد خون)» به كارگردانی محمدحسین مهدویان، تهیه‌كنندگی سید محمود رضوی و نویسندگی حسین تراب نژاد و ابراهیم امینی را كه محصول سال 1397 است نقد و بررسی می كند.
این فیلم، در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر رونمایی شد و با نامزدی در 12 رشته این جشنواره، توانست 3 سیمرغ بلورین به دست آورد.
روایت كلی فیلم رد خون، پیرامون اتفاقات بعد از پایان جنگ ایران و عراق در سال 1367 و عملیات مرصاد است. نیروهای امنیتی ایران متوجه حضور نفوذی‌های سازمان مجاهدین خلق پس از پذیرش قطعنامه 598 توسط ایران در جبهه می‌شوند. با ارسال دو مأمور امنیتی به بغداد می‌خواهند قبل از شروع عملیات فروغ جاویدان، عباس زریباف فرمانده این عملیات را ترور كنند. اما داستان طور دیگری رقم می‌خورد.

فیلمنامه این اثر بعد از 29 بار بازنویسی ساخته شده‌است.
این فیلم با ثبت هفده میلیون و صد هزار دقیقه تماشا در سه روز ابتدایی انتشار، پر بازدیدترین فیلم سیاسی اجتماعی شبكهٔ نمایش خانگی لقب گرفت. این ركورد تا پیش از این، در اختیار قسمت اول این فیلم به نام «ماجرای نیمروز» بود.
در برنامه این هفته "بوطیقا" ضمن استفاده از تیزر و بخشهایی از فیلم "ماجرای نیمروز 2 (رد خون)" فیلم‌نامه آن نقد و بررسی می شود.
برنامه «بوطیقا» را ساعت 20:30 به مدت 30 دقیقه به تهیه‌كنندگی «مریم قاسمی» روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
بوطیقا