سیم آخر چهارشنبه ها از ساعت 16:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

سيم آخر

زنده یاد حسین دهلوی در سیم آخر رادیو فرهنگ

برنامه سیم آخر چهارشنبه یكم آبان ماه به معرفی آثار استاد زنده یاد حسین دهلوی پیشكسوت موسیقی و آهنگساز اختصاص دارد

1398/08/01
|
13:02

برنامه «سیم آخر» امروز چهارشنبه یكم آبان ماه ساعت 16:30 به بررسی آثار استاد زنده یاد حسین دهلوی موسیقیدان‌ و آهنگساز می پردازد.

حسین دهلوی زاده 1306 در تهران، پس از 92 سال، 23 مهر 1398 در بیمارستان شریعتی به دلیل بیماری آلزایمر و عفونت كلیه چشم بر جهان فروبست. او بی شك یكی از بهترین و تاثیرگذارترین آهنگسازان ایرانی بود. كسی كه قدم‌های جدی برای موسیقی اركسترال، كه به آن موسیقی جمعی می‌گفت برداشت و آثاری خلق كرد كه هنوز هم از بهترین آثار اركسترال ایران محسوب می‌شود.
درباره زندگی حسین دهلوی بارها حرف زده شده‌است. این‌كه شاگردی موسیقی را با آموختن نوازندگی ساز ویولون نزد پدرش آغاز كرد و پس از آن‌كه پدر به دلایل شغلی از او دور بود، در مكتب نابغه‌ترین آهنگساز و موسیقیدان یك قرن گذشته ایران یعنی ابوالحسن صبا موسیقی را آموخت و بعدها در سال 1336 رئیس اركستر شماره یك هنرهای زیبا شد كه صبا با كمك دهلوی تاسیس كرده بود و پس از مرگ صبا، به اركستر صبا شهرت یافت.
او در سال 1356 یعنی 1977 میلادی، نوشتن اپرای مانا و مانی را برای روز جهانی كودك كه قرار بود در سال 1979 در سازمان ملل برگزار شود آغاز كرد. اپرایی كه هرگز اجرا نشد.
وی در سال‌های آغازین دهه 70 اركستر مضرابی را تاسیس كرد. این اركستر در تالار وحدت به اجرای برنامه پرداخت اما پس از این اجرا دوباره اركستر مضرابی با تركیب تازه‌ای به روی صحنه رفت. تركیبی كه منجر به ایده‌ای شد. اما اجرای آن ایده به گونه‌ای دیگر، دهلوی را خانه نشین كرد.
در برنامه ی سیم آخر با حضور كارشناسان حوزه ی موسیقی درباره ی درك و دریافت و تبیین درست از موسیقی بحث و گفتگو می شود این برنامه هر چهارشنبه ساعت 16:30 از گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز پخش می شود.

دسترسی سریع
سیم آخر