هفت اورنگ پنج شنبه ها ساعت 18 از ساعت 18 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

هفت اورنگ

نگاهی به «ثبت دانش و مهارت آسیاب های آبی» در رادیو فرهنگ‌

برنامه "هفت اورنگ" چهارشنبه 10 آذر ماه با موضوع “ثبت ملی دانش و مهارت آسیاب های آبی برزگ”از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/09/10
|
09:20

دربرنامه هفت اورنگ كه به معرفی ثبت ملی و جهانی میراث ناملموس ایران زمین اختصاص دارد امشب ثبت ملی دانش و مهارت آسیاب های آبی برزگ بررسی می شود
آب را باید سرمنشا تمدن بشری دانست. هر جا كه آب بود مردم نیز گرد هم می آمدند و خانه هایشان را در اطراف آن بنا می كردند،اختراع های آبی بی مانند مثل قنات و بند، خیلی زود مرزهای ایران را در نوردید و به اقصای گیتی راه یافت. به طوری كه قنات، به عنوان نمودی از هوش بشری نیز در فهرست جهانی یونسكو ثبت شده است‌، حال ثبت ملی دانش و مهارت آسیاب های آبی بزرگ نیز. انجام شده است .
مجموعه آبشارها و آسیاب‌های آبی شوشتر، یكی از بخشهای سیزده‌گانه سیستم آبی تاریخی شوشتر (سازه‌های آبی شوشتر) است . این مجموعه به همراه دوازده اثر دیگر در نشست سالانه كمیته میراث جهانی یونسكو در 26 ژوئن 2009 (5 تیرماه 1388) در شهر سویل اسپانیا، با احراز معیارهای 1، 2 و 5، با عنوان سیستم آبی تاریخی شوشتر به صورت یكجا به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسكو با شماره 1315 به ثبت رسیده‌اند.
همچنین حمام تاریخی و آسیاب آبی شهر نیاسر كه از نظر كارشناسان و تحقیقات به عمل آمده و نوع معماری به كار رفته در این بنا حكایت از آن دارد كه این حمام و آسیاب در دوران صفویه ساخته شده است نیز در این برنامه مورد توجه قرار می گیرد .آسیاب آبی به وسیله آبی كه از آبشار به پائین ریخته می شده به گردش درآمده است. آب ابتدا در داخل تنوره هایی ذخیره و از آنجا بوسیله كول باریكی با فشار به چرخه آسیاب می ریزد و سنگ آسیاب را به گردش درمی آورد و به این ترتیب گندم و جو را آسیا می كند. نوع معماری آسیاب همانند حمام است و باید گفت كه این آسیاب تنها آسیاب قدیمی شهر نیست و سایر آسیاب ها یا از كار افتاده یا تخریب شده اند و تنها آسیاب فعال شهر همین آسیاب است.
در این برنامه با عباس تراب زاده ( كارشناس و مسئول میراث فرهنگی استان اصفهان و شهرستان كاشان)نیز درباره آسیاب های آبی گفت و گو می شود.
برنامه هفت اورنگ را به همت گروه ادب و هنر به تهیه كنندگی حسین رحمانی، اجرای كارشناسی، نویسندگی و پژوهش ، ‌مشاور محتوایی سید حامد موسوی، ساعت 21:00 برروی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید .

دسترسی سریع
هفت اورنگ