هفت اورنگ یكشنبه،سه شنبه و جهارشنبه از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو فرهنگ

هفت اورنگ

نگاهی به ثبت ملی “فنون کاشی کاری زرین فام” در رادیو فرهنگ‌

برنامه "هفت اورنگ" چهارشنبه 28 مهرماه با موضوع ثبت ملی “فنون کاشی کاری زرین فام” از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/07/28
|
11:03

دربرنامه هفت اورنگ که به معرفی ثبت ملی و جهانی میراث ناملموس ایران زمین اختصاص دارد امروز ثبت ملی “فنون کاشی کاری زرین فام” بررسی می شود.
در برنامه این هفته با با حسین زارعی؛ ( مرمت‌گر آثار تاریخی و فعال عرصه سفال و کاشی در کاشان) گفت و گو می شود.
از انواع درخشان کاشی‌های تزئینی در دوره اسلامی، که سابقه ساخت و استفاده از آن در تزیین معماری اسلامی به سده‌های اول اسلام در ایران بر می‌گردد کاشی با نقش و نگار طلایی موسوم به کاشی زرین فام می‌باشد.
کاشی زرین فام از اقصی نقاط ایران پیدا شده است که مهمترین آنها شهرهای گرگان (جرجان قدیمی) و کاشان می باشد که به لحاظ طرح و رنگ هم خوانی بسیاری دارند. نوع کتیبه دار این نوع کاشی ها بیشتر در مساجد، مقابر و آرامگاه ها به چشم می خورد، انواع دیگر کاشی های زرین فام که دارای طرح های انسانی هستند بیشتر در کاخ های ایلخانی به دست آمده اند که بیانگر جنبه غیرمذهبی این نوع نقش و نگار می باشد. 
بارشدشهرنشینی وپیشرفت فناوری علاوه بررفاه وتوسعه،آسیب‌های بسیاری به میراث معنوی وناملموس واردشده،کم‌رنگ شدن آیین‌ها،سنت‌ها ورسوم متنوع وکهن ، فراموشی و در معرض خطر بودن بسیاری از صنایع دستی سنتی از جمله این آسیب هاست.
صنایع دستی جدای ازشاخصه های فنی وهنری ارزشمندخود، مرجعی ارزشمند برای شناخت هویت فرهنگ و تمدن ایران درتاریخ به شمارمی رود.
همچنین شناسائی هنرمندان حال وگذشته که دراین هنرهافعالیت داشته و دارند بسترمناسبی برای شناخت نسلهای آینده ازفرهنگ وتمدن اصیل خویشتن است.
مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، فن کاشی کاری زرین فام را جزو آثار ثبت ملی میراث ناملموس این استان در سال های 88 و 89 بیان کرد.
ثبت جهانی آثارملموس و ناملموس فرهنگی ایران، نقش موثری درصیانت ازسرمایه‌های فرهنگی کشور و معرفی تمدن ایران درعرصه‌های بین‌المللی دارد.

برنامه هفت اورنگ را به همت گروه ادب و هنر به تهیه کنندگی حسین رحمانی، اجرای کارشناسی، نویسندگی و پژوهش ، ‌مشاور محتوایی سید حامد موسوی، ساعت 21:00 برروی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید .

دسترسی سریع
هفت اورنگ