هفت اورنگ یكشنبه،سه شنبه و جهارشنبه از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو فرهنگ

هفت اورنگ

نگاهی به ثبت ملی “مهارت و دانش سفالگری سنتی در روستای شاهزیله در « هفت اورنگ» رادیو فرهنگ

برنامه "هفت اورنگ" چهارشنبه 14 مهرماه، با موضوع ثبت ملی “مهارت و دانش سفالگری سنتی در روستای شاهزیله” در خراسان جنوبی از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/07/14
|
10:18

دربرنامه هفت اورنگ که به معرفی ثبت ملی و جهانی میراث ناملموس ایران زمین اختصاص دارد امروز ثبت ملی “مهارت و دانش سفالگری سنتی در روستای شاهزیله - شهرستان خوسف، استان خراسان جنوبی" بررسی می شود.
سفالگری از جمله کهن ترین صنایع دستی بشر بوده که به دلیل ماده اولیه یکسان و روش های کار مشابه در سراسر دنیا دارای وجوه تشابه فراوانی بوده و تفاوت ها در برخی تکنیک های انجام کار، مواد افزودنی و شکل و ظاهر تولیدات نمایان می شود. به دلایل فوق سفال مهدیه( شاهزیله) دارای تفاوت هایی که آن هم ریشه در محدود بودن منابع و مواد اولیه و نیازهای جامعه بومی بوده است، داراست که خود ویژگی های سفال های این منطقه را متمایز کرده است
در این برنامه که به ثبت ملی مهارت و دانش سفالگری سنتی در روستای شاهزیله - شهرستان خوسف، استان خراسان جنوبی اختصاص دارد با امیر انوری مقدم (کارشناس ثبت میراث ناملموس، کارشناس ارشد پژوهش هنر و کارشناس صنایع دستی) و محمد شاهبیکی ( سفالگر سنتی در روستای شاهزیله) درباره این مهارت و هنر گفت و‌گو‌ می شود.
تجربه تشخیص خاک مرغوب برای سفالگری یا «داشگَری» (نام قدیم هنر سفالگری در منطقه خوسف و بیرجند) روش های به عمل آوری گل و آماده سازی آن و همچنین روش های پخت ظروف سفالی وتجهیزات به کاررفته دراین رشته زیبا و بومی منطقه از استعداد ،توانمندی و تجربه غنی نسل به نسل این هنر در این روستا حکایت دارد به گونه ای که حتی روش لگد کردن گل هم دارای فن و فوت استادی ومهارت است.
لازم به ذکر است: این مهارت در تاریخ 95/10/06در فهرست ثبت میراث معنوی کشور(ناملموس) به ثبت رسیده است.
برنامه هفت اورنگ را به همت گروه ادب و هنر به تهیه کنندگی حسین رحمانی، اجرای کارشناسی، نویسندگی و پژوهش، ‌مشاور محتوایی سید حامد موسوی، ساعت 21:00 برروی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید .

دسترسی سریع
هفت اورنگ