صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه ها از ساعت 15:45 به مدت 45 دقیقه

نگارخانه برنامه ای تخصصی رسانه های جدید هنری و هنرهای تصویری است و امیر راد مجری کارشناس برنامه این هفته میزبان ندا درزی مدیر جشنواره هنر«پرسبوک» بود.

جشنواره هنر معاصر «پرسبوک» در نهمین دوره خود به سراغ جنگلهای هیرکانی در استان مازنداران رفته که از این روی برنامه نگارخانه این هفته با ندا درزی مدیر و بنیانگذار این جشنواره گفتگویی را انجام داده است.
درزی در خصوص جزییات نهمین دوره جشنواره «پرسبوک» گفت: در سه دوره اخیر جشنواره از حیطه گالری خارج شده و توجه به سمت مردم و ارتباط با آنها جلب شده است و بیشتر دغدغه های محیطی و اجتماعی درون مایه کارهای ما در این جشنواره است چراکه تمایل داریم اذهان عمومی نسبت به میراث و نحوه نگه داری و حفظ آنها آگاهی پیدا کنند.
وی در ادامه در پاسخ به سوال مجری در خصوص رویکرد این جشنواره در دوره نهم توضیح داد: باید به چشم یک موزه طبیعی به جنگلهای هیرکانی نگاه کنیم زیرا این جنگلها به نحوی اکسیژن کشورمان هستند که توریست ها بدون توجه به محیط زیست و با رها کردن زباله در این جنگلها موجب تخریب آن شده اند و همچنین قطع درختان نیز یکی دیگر از مشکلات این منطقه است که البته خوشبختانه با ثبت در یونسکو این عملیات متوقف شده است.
مدیر و بنیانگذار جشنواره «پرسبوک» ادامه داد: در جشنواره امسال هم آثار محیطی است و هم با حمایت یونسکو قرار براین است که خروجی این جریان که به صورت کارگاهی اجرا می شود 20 نسخه کتاب باشد و از تیراژ این کتابها به نفع محیط زیست کاسته می شود و مانند سابق هنرمندان با الگوهای طبیعی که به طبیعت ضرر نمی زند کارها را ارائه می دهند.
وی درباره برگزاری کارگاه ها در این جشنواره نیز بیان کرد که کارگاه دکتر کامرانی در خصوص «آرتیست بوک» و «طراحی امروز» است که این مبحث مانند گذشته با قلم و کاغذ نیست و به شکل موبایل گرافی، فیلم رکوردینگ و استفاده از اپ های دیجیتالی است، کارگاه خانم مقدمی هم در خصوص «اکوپرینت» است که مشکلی برای محیط زیست ایجاد نمی کند و از مواد و رنگهای طبیعی در این فرآیند استفاده می شود.
درزی در خصوص زمان و مکان برگزاری جشنواره «پرسبوک» گفت: این جشنواره در درزیکلا از 7 تا 16 آبان است که به هنرمندان کارگاهی تا بیستم فرصت داده شده تا کارهایشان را ارائه بدهند .
وی همچنین افزود: برای هنرمندان بومی از طرف انجمن تجسمی استان مازندران که بانی این جریان بوده است و خانم پرینژاد دبیر جشنواره جایگاهی نیزاختصاص پیدا کرده است.
درزی در پایان تاکید کرد که اگرچه جشنواره «پرس بوک» از فضای مجازی شروع شده، اما از همان سال آغازین برنامه نمایشگاهی داشته است و توجه و هدف این جشنواره در فضای مجازی و نمایشگاه ها تاثیرگذاری بر مردم بوده است.

مرتبط با این خبر

  • برپایی نمایشگاه نقاشی های زنده یاد عباس کیارستمی

  • «سیاه بازی» زنانه در نمایش «مضحکه جنگ نامه غلامان»

  • همراه با نهمین جشنواره سالانه پرس بوک در رادیو فرهنگ

  • معرفی نمایشگاه گستره در نگارخانه

  • نگاهی به فعالیت‌های خانه هنرمندان ایران

  • نگاهی به « فستیوال هنری بن بست » در نگارخانه رادیو فرهنگ

  • گرافیتی ، هنری که از گالری ها و کلیساها بیرون آمد

  • نگارخانه: گزارشی از رونمایی اولین کتاب چاپ دستی فرح اصولی

  • از نگارخانه بشنوید: نمایشگاه گروهی «شهر، خسته است»

  • معرفی موزه شهر سوخته در نگارخانه