سفرنامه خوانی ،سفری در میان واژه ها و كتابها همراه با مسافران سرزمین های دور و نزدیك شنبه تا پنج شنبه از ساعت 23:30 به مدت 15 دقیقه

رادیو فرهنگ

سفرنامه خواني

سفر به قلعه پرتغالی های قشم با رادیو فرهنگ

«مجتهدی » -جهانگرد و ایرانگرد- در برنامه سفرنامه خوانی تجربیات سفر به قشم را می گوید.

1398/10/22
|
14:33

در برنامه سفرنامه خوانی امشب شنبه 22 دی ماه «مجتهدی » -جهانگرد و ایرانگرد- دیدنی های شهرقشم را روایت می كند .
قلعه پرتغالی ها در قشم با مساحتی بیش از 2 هزار متر مربع از سنگ های آهكی و گچی، با ملاط ساروج محلی ساخته شده و طی یك قرن، چندین بار استحكام آن افزایش یافته است. این دژ، راست گوشه است. چهار برج در چهارگوشه، بازوهایی بلند داشته اند و توپ و منجنیق ها بر روی پهنای آن مستقر می شده اند. قلعه قشم، كاربردی چون یك انبار بزرگ یا جای نگهداری مهمات و سلاح داشته كه در مواقع اضطراری به دیگر دژها كمك می رسانده است. قلعه پرتغالی‌ها یك قلعه تداركاتی در گذشته بوده كه برای ارتباط با قلعه هرمز و رساندن تداركات و خدمات به این قلعه مركزی در قشم ساخته شده است.
و اما سرانجام در سال 1623 میلادی، این قلعه و دیگر پایگاهها در دهانه خلیج فارس را یكی از سرداران صفوی تصرف كرده و ایرانیان تا امروز بر این پر ارزش ترین آبراهه دنیا مسلط هستند.
این تونل كه به قلعه پرتغالی ها متصل می باشد، راه فرار فرماندهان و نیروهای نظامی پرتغالی و همچنین مكان نگهداری مهمات نظامی آنان بوده است. این تونل تا محدوده میدان سعدی شهر قشم به طول حدود سه كیلومتر، ادامه دارد.
گفته می شود كه تونل مذكور براساس برخی روایات، از قلعه پرتغالی ها در شهر قشم تا غارهای خربس (در 15 كیلومتری جنوب شهر قشم) نیز ادامه دارد.
قبل از آمدن پرتغالی ها، تجارت دریایی مشرق در دست اعراب عمان و یمن بود، پرتغالی ها این تجارت را به زور از دست آنان گرفته و به مدت چند قرن در اختیار داشتند.

قلعه ی پرتغالی های لافت، تنها نمونه ای از این ساخت و سازها جهت كنترل عبور و مرور و مرزداری پرتغالی ها است.
برای بازدید از این قلعه ی تاریخی، می توانید به بندر لافت در جزیره ی قشم سفر كنید. این قلعه، در قسمت شمالی جزیره ی قشم و در كناره ی ساحل بندر لافت واقع شده است. این قلعه، می تواند یكی از اولین مكان هایی باشد كه از آن بازدید انجام می دهید. زیرا لندی گراف ها كه اتومبیل های شخصی مسافران را از بندر عباس به قشم حمل می كنند؛ در ساحل بندر لافت پهلو می گیرند.

برنامه سفرنامه خوانی كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ به تهیه كنندگی الهه بیات است كه از شنبه تا پنج شنبه هر شب ساعت 23:30 از رادیو فرهنگ موج اف ام ردیف 106مگاهرتزپخش می شود.

دسترسی سریع
سفرنامه خوانی