سفرنامه خوانی ،سفری در میان واژه ها و كتابها همراه با مسافران سرزمین های دور و نزدیك شنبه تا پنج شنبه از ساعت 23:30 به مدت 15 دقیقه

رادیو فرهنگ

سفرنامه خواني

دانستنی هایی از موزه لوور و منزل ویكتور هوگو در سفرنامه خوانی رادیو فرهنگ

برنامه «سفرنامه خوانی» رادیو فرهنگ امشب سوم دی ماه با نوشین منشادی جهانگرد و ایرانگرد، در اروپا گردی وی همراه شده و در پاریس سری به موزه لوور می زند .

1398/10/03
|
14:53

در برنامه «سفرنامه خوانی» امشب سه شنبه سوم دی ماه «نوشین منشادی » جهانگرد و ایرانگرد، در دومین روز حضور خود در فرانسه شهر پاریس در بخش سفرنامه خوانی خود از دیدنی های موزه لوور و سپس خانه ویكتورهوگو روایت می‌كند.
ویكتور هوگو، نویسنده برجسته تاریخ ادبیات فرانسه كه او را با شاهكارهایی چون «گوژپشت نتردام» می‌شناسیم، خانه- موزه‌ای بسیار دیدنی در شهر پاریس دارد كه در آن می‌توانید مجموعه بی‌نظیری از مكاتبات و زندگی شخصی وی را تماشا كنید.
خانه ویكتور هوگو یكی از موزه‌های شهر پاریس است كه بخش‌هایی از زندگی این نویسنده شهیر را به نمایش می‌گذارد. شاید عموم مردم، ویكتور هوگو را با رمان‌های مشهورش مانند «گوژپشت نتردام» یا «بینوایان» بشناسند اما او شاعر و هنرمند شاخصی هم بود. این نویسنده گران‌قدر از سال 1832 تا 1848 به همراه همسر و چهار فرزندش در «هتل روهان گِمِنه» (Rohan-Guéménée) در میدان «وُژ» زندگی می‌كرد. این قضیه مربوط به بعد از انتشار رمان «گوژپشت نتردام» بود. در زمان اقامت در این خانه، وی بر روی آثار معروف دیگری چون «بینوایان» كار كرد.
اگر چه بعد از او ساكنین خانه را از زمان زندگی‌اش تغییر دادند، اما خانواده و حمایتگران وی تلاش بسیار كردند تا اسباب و اثاثیه و آثار هنری‌اش را بازگردانده و دوباره خانه را به حالت قبل در آورند.
همچنین در خصوص موزه لوور (به فرانسوی: Musée du Louvre)‏ در شهر پاریس به طر مختصر می توان گفت كه . بیش از 35هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف موزه لوور نگهداری می‌شود و این موزه پربازدیدترین موزه جهان است.
موزه لوور از سال 1793 میلادی تا امروز به عنوان «موزه عمومی» فعال بوده‌است. تمركز موزهٔ لوور روی هنر، تاریخ بشر و فرهنگ است و آثار بسیاری در این زمینه‌ها در این موزه جای گرفته‌اند كه از آن جمله می‌توان به لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره‌ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی اشاره كرد.
برنامه سفرنامه خوانی كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ به تهیه‌كنندگی الهه بیات است كه از شنبه تا پنج‌شنبه هر شب ساعت 23:30 از رادیو فرهنگ موج اف ام ردیف 106مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سفرنامه خوانی