سفرنامه خوانی ،سفری در میان واژه ها و كتابها همراه با مسافران سرزمین های دور و نزدیك شنبه تا پنج شنبه از ساعت 23:30 به مدت 15 دقیقه

رادیو فرهنگ

سفرنامه خواني

سفری به منطقه فسیل آباد، پارك ملی كویر در « سفرنامه خوانی» رادیو فرهنگ

«مژگان صوری » -جهانگرد و ایراتگرد- در برنامه سفرنامه خوانی امشب سه شنبه 12 آذر ماه شنوندگان را با دیدنی ها و جاذبه های منطقه فسیل آباد، پارك ملی كویرآشنا می كند.

1398/09/12
|
12:52

در برنامه سفرنامه خوانی امشب سه شنبه 12آذر ماه از طریق امواج رادیو فرهنگ به منطقه فسیل آباد، پارك ملی كویر سفر می كنیم و «مژگان صوری» - جهانگرد و گردشگر- از خاطرات و تجربیاتش از این منطقه می گوید.
در قسمت جنوب شرقی پارك ملی كویر مركزی منطقه ای تپه مانند قرار دارد كه دارای گونه های فسیلی با نام Marine fossil است كه مناظر بسیار بدیع و با شكوهی را ایجاد كرده است. وجود این سنگواره ها از نظر تاریخ طبیعی وهمچنین آموزش در دل كویر بسیار حائز اهمیت است. بر روی این تپه مملو از فسیلهای موجودات دریایی مختلف است كه متاسفانه در سالهای اخیر تعداد قابل توجهی از این فسیلها توسط گردشگران مورد تخریب قرار گرفته است. بازدید از این منطقه نیازمند مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست است. فسیل های این منطقه از نوع فسیل های غیر شاخص هستند كه تقریبا در تمام دوره‌ها و یا دورانهای زمین شناسی وجود داشته‌اند و شاخص زمان معین و كوتاه زمین شناسی نیستند. این منطقه محل مناسبی برای مطالعه علاقمندان به علوم زیستی و زمین‏شناسی و همچنین گردشگران است.
برای دسترسی به این منطقه لازم است وارد محدوده پارك ملی كویر شد و از محیط بانی سفید آب به سمت محیط بانی ملك آباد حركت كرد. فسیل آباد در نزدیكی محیط بانی ملك آباد واقع است.
محیط بانی سفیدآب از 3 مسیر قابل دسترسی است؛ مسیر اول ورامین، پیشوا، راه آهن قلعه بلند، سر محیط بانی مباركیه، قصر بهرام و سفیدآب، مسیر دوم كاشان، آران و بیدگل، مرنجاب، سفید آب، و مسیر سوم كاشان، ابوزیدآباد، قاسم آباد، قلعه كرشاهی، سفید آب است.
برنامه سفرنامه خوانی كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ به تهیه كنندگی الهه بیات است كه از شنبه تا پنج شنبه هر شب ساعت 23:30 از رادیو فرهنگ موج اف ام ردیف 106مگاهرتزپخش می شود.

دسترسی سریع
سفرنامه خوانی