سفرنامه خوانی ،سفری در میان واژه ها و كتابها همراه با مسافران سرزمین های دور و نزدیك شنبه تا پنج شنبه از ساعت 23:30 به مدت 15 دقیقه

رادیو فرهنگ

سفرنامه خواني

سفر به پر رونق‎ترین بندر دوره ساسانی

«سپیده شبستری» جهانگرد و ایرانگرد، در برنامه «سفرنامه خوانی» امشب چهارشنبه 6 آذر، شنوندگان را با دیدنی‌ها و جاذبه‌های استان بوشهر و پر رونق‎ترین بندر دوره ساسانی آشنا می‌كند.

1398/09/06
|
13:00

در برنامه «سفرنامه خوانی» چهارشنبه 6 آذر، از طریق امواج رادیو فرهنگ به بوشهر سفر می‌كنیم و «سپیده شبستری» جهانگرد و گردشگر، از خاطرات و تجربیاتش از سفر به بندر سیراف می‌گوید.

سیراف شهری باستانی در استان بوشهر است كه از مناطق دیدنی و تاریخی این استان محسوب می‌شود. این شهر معماری خاصی دارد و آن را شبیه به ماسوله می‌دانند. بندر سیراف از قدیمی‌ترین بنادر ایران است كه زمانی از پررونق‌ترین بنادر ایران محسوب می‌شده است كه روابط تجاری بسیاری با آفریقا،‌ اروپا و آسیا داشته است. این بندر از مهم‌ترین بنادر ایران و خاورمیانه بوده است به طوری كه اقوام مختلفی همچون رومی‌ها، یونانی‌ها و چینی‌ها در گذشته در این بندر زندگی می‌كردند. در سال‌های ‍327 و 496 هجری شمسی، زلزله‌ای مهیب منجر به مدفون شدن كامل این بندر تاریخی و به زیر آب رفتن بخشی از آن شد.

این بندر بین دریا و كوه قرار گرفته و دارای تنها یك خیابان است. بندر سیراف به دلیل قرارگیری در نزدیكی شیراز و كنگان گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌كند و آثار باستانی بسیاری دارد. این بندر به بندر طاهری نیز شناخته می‌شود و برای دو قشر اهمیت ویژه‌ای دارد: اول برای باستان‌شناسان به علت قدمت باستانی‌اش و دوم برای صنعتگران پتروشیمی‌ به علت قرارگیری در بین دو منطقه انرژی پارس جنوبی و منطقه انرژی كنگان.

برنامه سفرنامه خوانی كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ و به تهیه‎كنندگی الهه بیات است كه از شنبه تا پنجشنبه هر شب ساعت 23:30 از رادیو فرهنگ موج اف ام ردیف 106 مگاهرتزپخش می‌شود.

متن دیدگاه

دسترسی سریع
سفرنامه خوانی