صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنج شنبه و جمعه از ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه


بررسی شعر و اندیشه سپیده کاشانی از شاعران انقلاب را پنج شنبه 8 آذر از برنامه «رستاخیز کلمات» بشنوید.

برنامه رستاخیز کلمات کاری از گروه ادب و هنر است که به معرفی نامداران تاثیرگذار ادبیات فارسی در راهگذار چهل سالگی انقلاب اسلامی اختصاص دارد و پنج شنبه و جمعه ساعت 12:30 پخش می شود.
سپیده کاشانی در سال 1315 هجری ق در شهر کاشان در خانواده ای که به مبانی اسلامی و مذهبی سخت پایبند بودند به دنیا آمد . او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در کاشان گذراند سپس به تهران عزیمت کرد.
او پس از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت های ادبی خود را وسعت بخشید و با مطبوعات و رادیو و تلویزیون همکاری نزدیک داشت به طوری که سرودهای انقلابی زیادی را تهیه کرد که به خصوص در دوران جنگ تحمیلی مرتب از رادیو و تلویزیون پخش می شد . وی مدت ده سال از سال 1360 عضو رسمی شعر و ادب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت بود و بیش از یک سال هم در سمت عضو شورای عالی شعر و ادب تلویزیون انجام وظیفه کرد . این شاعره بزرگ سرانجام در بهمن ماه 1371.هجری ش چشم از جهان فرو بست و به دیار باقی شتافت .
نخستین مجموعه شعری او که در سال 1352 ﻫ .ش به چاپ رسید عبارت است از پروانه های شب و بسیاری از شعرهای آهنگها و سرودهای انقلابی که تاکنون ساخته و پخش شده است
صحبت های یوسفعلی میرشکاک درباره زنده یاد سپیده کاشانی را از این برنامه بشنوید.

پخش شعر خوانی زنده یاد سپیده کاشانی از دیگر بخش های این برنامه است.


برنامه رستاخیز کلمات به تهیه کنندگی سید محمد حسینی باغسنگانی و با اجرای مشترک ناصر قوامپور و نرگس اصفهانی از رادیو فرهنگ پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • رستاخیز کلمات: شعر و اندیشه محمدباقر کلاهی اهری

  • سیری در شعر حمید سبزواری

  • رستاخیز کلمات: بررسی شعر و اندیشه حجت‌الاسلام سید عبدالله حسینی

  • رستاخیز کلمات با حضور علیرضا قزوه: بررسی آثار سلمان هراتی