ادب گردی پنج شنبه ها از ساعت 18:30 به مدت 30دقیقه

رادیو فرهنگ

ادب گردي

شعرخوانی اخوان ثالث در برنامه ادب گردی رادیو فرهنگ

برنامه« ادب گردی » رادیو فرهنگ به مناسبت سالروز میلاد مهدی اخوان ثالث شاعر معاصر ایرانی به زندگی و آثار وی اختصاص دارد.

1398/12/15
|
00:34

بهرام پروین گنابادی (پژوهشگر، نویسنده و منتقد ادبی) برنامه «ادب گردی» پنجشنبه 15 اسفندماه به مناسبت سالروز میلاد شاعر معاصر «مهدی اخوان ثالث» درباره آثار وی مطالبی را بیان می‌كند و پخش بخشی ازشعر خوانی اخوان ثالث از بخش های دیگر این برنامه است.
مهدی اخوان ثالث شاعر پرآوازه و موسیقی‌پژوه ایرانی 10 اسفند 1307 در مشهد به دنیا آمد. نام و تخلص وی در اشعارش م. امید بود. اشعار او زمینه اجتماعی دارند و گاه حوادث زندگی مردم را به تصویر كشیده‌است؛ همچنین دارای لحن حماسی آمیخته با صلابت و سنگینی شعر خراسانی و نیز در بردارنده تركیبات نو و تازه است. او درون‌مایه‌های حماسی را در شعرش به كار می‌گیرد و جنبه‌هایی از این درون‌مایه‌ها را به استعاره و نماد آراسته می‌كند. مهدی اخوان ثالث بر شاعران معاصر ایرانی تأثیری عمیق داشته است.
اخوان ثالث در شعر كلاسیك فارسی توانا بود و در ادامه به شعر نو گرایید. از وی اشعاری در هر دو سبك به جای مانده است. همچنین او آشنا به نوازندگی تار و مقام‌های موسیقیایی بود. اخوان ثالث علاوه بر شعر نیمایی اشعاری در قالب‌های قصیده، قطعه، مثنوی، تركیب بند، مستزاد و رباعی سروده است.
برنامه ادب گردی از گروه ادب و هنر و به تهیه كنندگی رسول تسلیمی با مروری بر آثار و زندگی شاعران و نویسندگان ایرانی ساعت 18:30 از رادیو فرهنگ موج اف ام ردیف 106مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
ادب گردی