رادیو كتاب شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

راديو كتاب

روایت بهروز رضوی از برگ هایی از زندگی بهاءالدین خرمشاهی در رادیو كتاب

برنامه رادیو كتاب، این هفته به خوانش كتاب "زندگینامه بهاء الدین خرمشاهی" با صدای بهروز رضوی اختصاص دارد.

1400/03/29
|
12:20

در برنامه رادیو فرهنگ‌ از امشب 29 خرداد 1400 خوانش بخش هایی از كتاب "زندگینامه بهاء الدین خرمشاهی" آغاز می شود و تا چهارشنبه 2 تیرماه ادامه دارد.
نویسنده این كتاب، بهاءالدین خرمشاهی است و داستان را در قالب روایی نگاشته است. بهاءالدین خرمشاهی از جمله برجسته‌ترین مترجمان و نویسندگان معاصر به شمار می‌رود كه تألیفات و ترجمه‌های فراوانی دارد و بخش عمده آنها در چهار حوزه دین، حافظ پژوهی، قرآن و فلسفه متمركز هستند. این چهره ماندگار با نثری شیرین، شیوا و خواندنی قرآن كریم را بی آنكه دچار تكلف و تصنع شود به فارسی ترجمه كرده است.
بهاءالدین خرمشاهی؛ 12 فروردین 1324 در قزوین؛ متولد‌شده است.
او بیش از 50 كتاب در قالب تألیف و ترجمه و نزدیك به هزار مقاله در مطبوعات منتشر كرده است. بیشتر شهرت خرمشاهی پژوهش‌های قرآنی، ترجمه‌ی‌ قرآن و كتاب‌هایی است كه درباره‌ی حافظ نوشته است. وی بیش از 15 جایزه‌ی‌ علمی دریافت كرده است كه چهار جایزه مربوط به كتاب‌هایی است كه برگزیده‌ی‌ كتاب سال شده‌اند. خرمشاهی همچنین یك‌بار چهره‌‌ی ماندگار ایران شده است.
از آثار تألیفی خرمشاهی می‌توان به «فرهنگ موضوعی قرآن مجید»، «ذهن و زبان حافظ»، «حافظ‌‌‌‌‌نامه»، «سیر بی‌سلوك»، «چهارده روایت»، «قرآن و قرآن‌پژوهی»، «دایره‌المعارف تشیع»، «كتیبه‌ای بر باد» و «پوزیتیویسم منطقی» اشاره كرد.
خرمشاهی در زمینه‌ی ترجمه هم آثاری چون «هنری میلر» اثر «جورج ویكس»، «شیطان در بهشت» اثر «هنری میلر»، «علم در تاریخ» اثر «جان برنال»، «هابیل و چند داستان دیگر» اثر «میگل داونامونو»، «عرفان و فلسفه» اثر «استیس»، «درد جاودانگی» اثر «میگل داونامونو»، «علم و دین» اثر «ایان باربور»، «اندیشه سیاسی در اسلام معاصر» اثر «حمید عنایت» ، «دین پژوهی» اثر «میرچا الیاده» و «درآمدی بر تاریخ قرآن» اثر «ریچارد بل» را در كارنامه دارد
خرمشاهی نثری شیرین، شیوا، خواندنی و مؤثر دارد و محتوایی غنی را در قالب این نثر نقش می‌ریزد.
"رادیو كتاب" را از شنبه تا چهارشنبه ساعت 23:30 به تهیه كنندگی فریده گودرزی ‌‌با صدای بهروز رضوی روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز و ای ام ردیف 585 كیلوهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
رادیو كتاب