رادیو كتاب شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

راديو كتاب

"برمی گردیم گل نرگس بچینیم" ژان لافیت در رادیو فرهنگ ورق می خورد

برنامه رادیو كتاب با محوریت خوانش كتاب، این هفته به خوانش كتاب "برمی گردیم گل نرگس بچینیم" اثر ژان لافیت اختصاص دارد.

1400/03/22
|
11:45

در برنامه رادیو كتاب رادیو فرهنگ‌ از امشب 22خرداد 1400 خوانش بخش هایی از كتاب "برمیگردیم گل نرگس بچینیم" نوشته ژان لافیت و ترجمه حسین نوروزی آغاز می شود.
برمی گردیم گل نرگس بچینیم نوشته ژان لافیت داستان سال 1942 فرانسه است كه به تصرف آلمان نازی در امده تا سال های 1947 و… داستان گروهی كه سعی در خرابكاری تجهیزات المانی ها را دارند و چالش های زندگی یك سرباز یا فرد میهن پرست كه از قضا صاحب خانواده نیز هست را در دوران جنگ , اسارت و … به خوبی نشان میدهد. 
ژان لافیت Jean Lafitte نویسنده این اثر ، دبیر كل شورای جهانی صلح بود، وی كه در نهضت مقاومت فرانسه بر ضد نازیها می رزمید به اسارت گشتاپو در آمد و بشدت شكنجه شد. گشتاپو اغلب از وی می پرسید: مگر شما از دوستان آقای ژاك دوكلو نبودید؟ و او جواب می داد: چرا، بهمین علت شما باید مطمئن باشید كه من یك كلمه حرف نخواهم زد. گشتاپو در نومیدی و خشم فراوان از ناتوانی خویش، در مارس 1943 ژان لافیت را به بازداشتگاه معروف “ماتهاوزن” و پس از مدتی از آنجا به “ابنسی” فرستاد. مامور آلمانی با بی اعتنائی تحریك كننده ای می گفت: شما را به جائی خواهیم فرستاد كه كسی زنده از آنجا باز نمی گردد. ژان لافیت زنده باز گشت و كتاب “آنها كه زنده اند” را در پاسخ به گشتاپو نوشت.

"رادیو كتاب" را از شنبه تا چهارشنبه ساعت 23:30 به تهیه كنندگی فریده گودرزی روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز و ای ام ردیف 585 كیلوهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
رادیو كتاب