رادیو كتاب شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

راديو كتاب

خوانش كتاب اعدامی، خاطرات دكتر نوراحمد لطیفی در رادیو فرهنگ

برنامه "رادیو كتاب" امشب 17 خرداد 1400 با خاطرات دكتر نوراحمد لطیفی در كتاب اعدامی همراه می شود.

1400/03/17
|
14:00

این كتاب روایتی داستانی از زندگی‌نامه و خاطرات دكتر «نوراحمد لطیفی» است. وی یكی از مبارزان و زندانیان سیاسی پیش از انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 بود.
مبارزه‌های سیاسی او از دوم دبیرستان آغاز شد؛ از زمانی كه در سال 1347 انجمن‌های ضدّ بهایی در ایران شكل گرفت تا جوانان را آگاه و از پیوستن به این فرقه ضالّه دور كند. در همین دوران با مطالعه‌ی كتاب‌های «آیت‌الله مطهری، دكتر علی شریعتی و مهندس بازرگان» با اندیشه‌های انقلابی آشنا شد.
دكتر نوراحمد لطیفی هم‌اكنون فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی است و علاوه بر فعالیت‌های متعدد آموزشی و علمی و شركت در كنگره‌های بزرگ، مقالات بسیاری در زمینه‌ی پزشكی دارد كه تعدادی از آنها در مجلات معتبر علمی داخل و خارج از كشور به‌چاپ رسیده است.
این كتاب، جلد دهم از مجموعه سیزده جلدی «یادگاران انقلاب» با عنوان «اعدامی» بر اساس خاطرات «دكتر نوراحمد لطیفی» و به قلم «مصطفی محمدی» به نگارش درآمده و نشر «شاهد» منتشر كرده است.
عناوین فصول این كتاب عبارت‌اند از: از سر غیرت، شام شب سرد، هاله‌ی مرگ، آوای مرغ شب‌زده، بند شلاق، باز هم شلاق، نیش شیطان، پای سفره‌ی پدر، گروه فجر انقلاب، دادگاه دوم، كاری كه شاه نكرد، مرد فقیر، دستور زبان بازجو، حوزه‌ی مغناطیس مغز، سرمای زمین، با دوستانی جانی، با آن، گنجشك‌های باغ پدری، بوسه بر شانه باقری، چشم بسته تا زابل، شهید باقری و قاب زندگی.
این داستان اگرچه ساده می‌نماید، امّا رازهای شگفت‌انگیزی را به شما نشان می‌دهد. اگر آن را به دقّت بشنوید، خواهید فهمید كه سراسر گفته‌ها و كارهای دكتر لطیفی سرشار از انرژی است. این دل‌گویه‌ها كه به‌سختی و اكراه بر زبان آمده است، سرشار از رمز و رازهای بسیار است و باید تلاش كرد كه چنین افرادی را شناخت.

رادیو كتاب را ساعت 23:30 هرشب به جز پنجشنبه ها و جمعه ها روی موج 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
رادیو كتاب