رادیو كتاب شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

راديو كتاب

همراهی رادیو فرهنگ با نمایشگاه كتاب تهران / تولد رادیو كتاب در دل رادیو فرهنگ

دكتر حبیبی مدیر رادیو فرهنگ از استقرار استودیو رادیو كتاب در ایام برگزاری نمایشگاه كتاب تهران خبر داد.

1401/02/20
|
12:15

علیرضا حبیبی درباره برنامه های رادیو فرهنگ در هفته كتاب بیان داشت : كتاب از مسائل مهم فرهنگ ساز در هر جامعه ای است كه در كشور ما از سه زاویه این امر مورد بررسی قرار می گیرد كه مهمترین آن تحقق منویات رهبرمعظم انقلاب اسلامی است كه بر اساس آن بالارفتن سرانه مطالعه و افزایش سطح دانایی جامعه ارتباط مستقیم با تقویت فرهنگ عمومی و تخصصی جامعه دارد.
مدیر رادیو فرهنگ یكی از اهداف برنامه سازی در حوزه كتاب را معرفی كتاب خوب به عنوان غذای سالم معنوی عنوان كرد و افزود:رسانه باید با معرفی آثار فاخر و ارزشمند حوزه نشر و كتاب افراد را با این آثار آشنا كند تا در كنار كتاب های علمی و درسی آثار نویسندگان در حوزه های مختلف معرفی و خوانده شود و رادیو فرهنگ به عنوان یك مطالبه فرهنگی این موضوع را پیگیری می كند.
مدیر رادیو فرهنگ گفت: رادیو فرهنگ در برنامه های مختلف به حوزه كتاب توجه دارد به ویژه در گروه كتاب این شبكه رادیویی در معرفی نویسندگان، كتاب ها ‌و ناشران اهتمام داریم.
وی ادامه داد: در این گروه برنامه سازی شكل های مختلفی برای ترویج كتاب و كتابخوانی در قالب برنامه های رادیویی در نظر گرفته ایم كه نقد و بررسی كتاب، پوشش رسانه ای اخبار مربوط به كتاب و كتابخوانی از جمله كودك و نوجوان، تا بزرگسالان و دانشگاهیان و حوزیان ، معرفی مروجان كتاب، مسابقه كتابستان و تاكید ویژه برنامه هفت اقلیم بر كتاب و كتابخوانی از جمله آنهاست.

حبیبی نمایشگاه كتاب تهران را یكی از نمادهای مهم توسعه فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی برشمرد و گفت: رادیو فرهنگ در این دوسال كه به علت شیوع كرونا این نمایشگاه به صورت مجازی برگزار شد نیز با آن همراهی كرد تا علاقه مندان بتوانند از سرتاسر كشور از خدمات ارائه شده برای خرید كتاب بهره مند شوند این شبكه رادیویی در قالب پویش و هماورد ملی همپای برگزار كنندگان نمایشگاه مجازی كتاب بود .
وی بر معرفی آثار نویسندگان و توجه به سهولت دسترسی كتاب به سرتاسركشوربه عنوان بخش سوم از از اهمیت كتاب و كتاب خوانی و پرداختن رسانه به این موضوع تاكید كرد و گفت: یكی از فعالیت های رادیو فرهنگ در زمینه ترویج كتابخوانی برای آحاد جامعه معرفی و سهولت دسترسی و آشنایی مخاطبان با تازه های نشر است كه در ایام برگزاری نمایشگاه كتاب به طور موقت برای این مهم رادیو كتاب راه اندازی می شود.
حبیبی با اشاره به فعالیت رادیو مستند در معاونت صدا از عدم تخصیص شبكه ای مجزا برای پوشش و اطلاع رسانی نمایشگاه كتاب تهران خبر داد و گفت: به همین منظور رادیو فرهنگ در قامت رادیو كتاب با پخش گسترده فعالیت های این نمایشگاه كه یك موضوع فرهنگی در سطح ملی است و همه سازمان ها و نهادها باید برای هرچه بهتر برگزار شدن آن تلاش كنند همراه با برگزاركنندگان و مردم می شود و به عنوان تنها شبكه ای كه گروه تخصصی كتاب دارد این بحث را دنبال می كند.
وی اعلام كرد : استودیو تخصصی رادیو كتاب از 21 تا 31 اردیبهشت ماه در محل برگزاری نمایشگاه كتاب تهران برقرار می شود و چند گروه برنامه سازی با استقرار در این استودیو برنامه های ویژه ای را روانه آنتن می كند.
حبیبی در تشریح برنامه های رادیو كتاب بیان داشت: در این مدت 10 روزه از 8 صبح تا ساعت 21 رادیو فرهنگ به عنوان رادیو كتاب برنامه دارد كه گروه های برنامه ساز با دعوت از شخصیت های فرهنگی و ادبی ، نویسندگان و ناشران و صاحب نظران، جلسات آسیب شناسی كتاب برگزار كرده و اطلاع رسانی چگونگی فروش كتاب ، مسابقه و معرفی ناشران و نویسندگان را در قالب شعار صدای كتاب كه صدای دانایی است در گستره كشور منتشر می كنند .

وی در پایان بر حضور فعال در نمایشگاه كتاب تهران به عنوان تعامل سازنمده با مخاطب تاكید كرد و افزود: تمامی برنامه های رادیو كتاب از محل برگزاری نمایشگاه روی آنتن می رود تا برنامه سازان در كنار ناشران و نویسندگان و مراجعه كنندگان و منتقدین باشند و از نظرات سازنده و پیشنهادات و انتقادات آنها بهره برده و بتوانند برنامه هایی شایسته و تاثیرگذار تقدیم شنودگان كنند تا علاوه ب اطلاع رسانی جنبه جریان سازی فرهنگی نیز در آن لحاظ شود .
مدیر رادیو فرهنگ از همه افرادی كه دغدغه ترویج كتاب دارند دعوت كرد تا مطالبات فرهنگی خود را بیان كنند وبه ناشران مژده داد كه می‌توانند جدیدترین آثار خود را معرفی كنند

دسترسی سریع
رادیو كتاب