ایل بانگ جمعه هر هفته از ساعت 11:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

ايل بانگ

نگاهی به موسیقی « رومانوها» در «ایل بانگ» رادیو فرهنگ‌

برنامه «ایل بانگ» پنجشنبه 13 و جمعه 14 ‌مهر به بررسی موسیقی نواحی ایران با محوریت قوم زرگر( رومانوها)اختصاص دارد.

1402/07/14
|
09:31

صادق چراغی به عنوان كارشناس مجری در مجله موسیقی «ایل بانگ» پنجشنبه 13 مهرماه برای بررسی موسیقی قوم زرگر با نصرت‌اله زرگر پژوهشگر، نوازنده و خواننده قوم زرگر (رومانوها) درباره موسیقی این قوم كهن ایرانی گفتگو می كند و كارنامه هنری ایشان مرور می شود، همچنین در برنامه جمعه بخش دوم این گفتگو پخش می شود.
موسیقی قوم زرگر به علت همنشینی و همجواری با قشقایی‌ها و شاهسون‌ها و همچنین تكیه بر فرهنگ رومانی، لحن خاصی به خود گرفته است. این قوم به هر كجا كه مهاجرت كرده موسیقی همان منطقه را به خود گرفته و چیزی به نام موسیقی بومی ندارند.

زرگرهای آبیك و شهریار همان موسیقی عاشقی تركی را می‌نوازند. موسیقی كه در این قوم رایج است به سه زبان رومانی، آذری و فارسی به همراه ساز چگور كه ساز اصلی رومانوها است اجرا می‌شود.

استفاده از ساز چگور و شهرت نوازندگان ایل زرگر به «عاشیق» و اختصاص بخشی از موسیقی رومانی به قطعات آذری زبان، نشان‌دهنده پیوندهای عمیق و انداموار موسیقی رومانوها با موسیقی عاشیقی در آذربایجان است.
برنامه «ایل بانگ» به همت گروه ادب و هنر و به تهیه‎كنندگی یلدا احتشامی و اجرای كارشناسی صادق چراغی، ساعت20:00 مدت 30 دقیقه روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
ایل بانگ