فرزانگان فرهنگ سه شنبه هر هفته از ساعت 16:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

فرزانگان فرهنگ

روایت دكتر علی اشرف صادقی چهره ماندگار زبان و ادبیات فارسی از علامه مهدی محقق در رادیو فرهنگ

در این برنامه از فرزانگان فرهنگ كه سه شنبه 2 آذر از رادیو فرهنگ پخش می شود روایت دكتر علی اشرف صادقی چهره ماندگار زبان و ادبیات فارسی از دكتر مهدی محقق به علاقه مندان استاد محقق تقدیم می شود.

1400/09/02
|
10:29

دكتر مهدی محقق و نقش موثر او در پژوهش ادبی در برنامه فرزانگان فرهنگ امروز مورد بحث‌و بررسی قرار می گیرد و در گفت و گو با دكتر علی اشرف صادقی چهره ماندگار زبان و ادبیات فارسی به جنبه های دیگری از زندگی و آثار دكتر مهدی محقق اشاره می شود.

دكتر علی اشرف صادقی، پس از تحصیلات ابتدایی و متوسطه در حكیم نظامی قم ، در 1338 ه.ش به دانشگاه تهران رفت و در 1341 ه.ش لیسانس ادبیات فارسی گرفت. وی در 1342 ه.ش به دانشگاه سوربن در فرانسه رفت و در آنجا در رشته زبان‌شناسی عمومی ادامه تحصیل داد و در سال 1346 ه.ش ، پس از اخذ مدرك دكتری به ایران بازگشت. علی‌ اشرف صادقی در سال‌های 1340 تا 1342 ه.ش با مؤسسه لغت‌نامه دهخدا در تنظیم بخشی از حرف «گ» لغت‌نامه دهخدا همكاری داشته‌است. پس از بازگشت به ایران، صادقی در دانشكده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران مشغول به كار شد و تا كسب رتبه استادی پیش رفت.
علی اشرف صادقی تا كنون صدها مقاله، گفتار یا یادداشت چاپ كرده است و هر یك از آن‌ها حاوی نكته‌ای بدیع است كه پیش از او كسی به آن صورت به آن نپرداخته است. در پشت هریك از این مقالات عالمی نشسته است كه می‌كوشد برای سوالات زبانی خود و دغدغه‌های علمی‌اش پاسخی بیابد. دكتر صادقی تألیف 5 كتاب و بیش از 130 مقالۀ علمی به زبان‌های فارسی، انگلیسی و فرانسوی را در فعالیت‌های پژوهشی خود دارد.

دكتر صادقی در این برنامه از منظر پژوهش ها و مشاهدات شخصی خودش در دانشگاه تهران با شاگردان و چهره های نزدیك به دكتر مهدی محقق به بیان روایتی از زندگی دكتر مهدی محقق می پردازد .
وی در این‌روایت سخنان شخصیت هایی چون دكتر محمد معین و بدیع الزمان فروزانفر و علامه همایی را مورد كنكاش قرار می دهد .
برنامه «فرزانگان فرهنگ» را بهروز رضوی اجرا و روایت می كند و تهیه و تالیف این برنامه بر عهده محمد حسینی باغسنگانی است . علاقمندان می‌توانند برنامه «با فرزانگان فرهنگ» را سه‌شنبه‌ها از ساعت 18:30 در رادیو فرهنگ بشنوند. همچنین این برنامه در سامانه و آرشیو زمانی رادیو در سراسر جهان قابل شنیدن و دریافت است.

دسترسی سریع
فرزانگان فرهنگ