فرزانگان فرهنگ سه شنبه هر هفته از ساعت 16:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

فرزانگان فرهنگ

روایت استادی از دانشگاه جواهر لعل نهرو از استاد مهدی محقق در رادیو فرهنگ

دكتر احمد اخلاق آهن از دانشگاه جواهر لعل نهرو درباره دكتر مهدی محقق؛ در برنامه فرزانگان فرهنگ از رادیو فرهنگ سخن می گوید.

1400/08/11
|
10:49

در این برنامه از فرزانگان فرهنگ رادیو فرهنگ در آیین گرامی داشت دكتر مهدی محقق استاد دانشگاه تهران و از شاگردان استاد بدیع الزمان فروزانفر كه چندی از رادیو فرهنگ شروع شده است این بار به سراغ دو تن از شاگردان و علاقه مندان زندگی و آثار دكتر محقق رفته است.
در بخش نخست این برنامه سخنان استاد دكتر اخلاق آهن استاد دانشگاه جواهر لعل نهرو هندوستان پخش می شود و در ادامه شعری از دكتر علی موسوی گرمارودی در گرامی داشت استادش دكتر مهدی محقق تقدیم‌شنوندگان رادیو فرهنگ‌ خواهد شد

این برنامه سه شنبه(11 آبان ماه)ساعت 18:30دقیقه با حضور دكتر احمد اخلاق آهن از دانشگاه جواهر لعل نهرو هندوستان و خوانش شعری از دكتر علی موسوی گرمارودی بر روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

اخلاق احمد انصاری (آهن)، زاده‌ سال 1353 خورشیدی، پژوهش‌گر مطالعات هندی ـ فارسی و شاعر دوزبانه‌ی اردو و فارسی‌ست. زمینه‌ی كارهای علمی او بیشتر بر تحقیقات تاریخ و فرهنگ فارسی در هندوستان، مطالعات تصوّف و عرفان، امیرخسروشناسی، بیدل‌شناسی، مولوی‌پژوهی، خیّام‌پژوهی، فرهنگ‌نگاری، شناخت ادبیات مدرن فارسی و ترجمه استوار بوده است. از اخلاق آهن تا كنون حدود سی مجلّد كتاب، شامل تألیف، ترجمه و ویرایش به چاپ رسیده است. او علاوه بر كسب جوایز متعدد ملی و بین‌المللی به خاطر آثار پژوهشی‌اش، به خاطر مجموعه‌ شعر خود به زبان اردو ـ با عنوان «سُرور» ـ نیز جوایز معتبری كسب نموده است. اخلاق آهن اكنون استاد گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جواهرلعل نهرو دهلی نو هندوستان است.

این برنامه بخش هفتم از آیین گرامی داشت استاد مهدی محقق است كه در آن به زوایای دیگری از زندگی و خدمات علمی و فرهنگی پرداخته می شود .
اجرای متن برنامه فرزانگان فرهنگ سال‌هاست كه بر عهده بهروز رضوی است و تهیه و تالیف این گنجینه پژوهشی را محمد حسینی باغسنگانی برعهده دارد. علاقه‌مندان می‌توانند برنامه «فرزانگان فرهنگ» را سه شنبه‌ها ساعت 18:30 از رادیو فرهنگ دنبال كنند همچنین این برنامه در سامانه و آرشیو زمانی رادیو در سراسر جهان قابل شنیدن و دریافت است.

دسترسی سریع
فرزانگان فرهنگ