فرزانگان فرهنگ سه شنبه هر هفته از ساعت 16:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

فرزانگان فرهنگ

در رادیو فرهنگ بشنوید؛ دكتر مهدی محقق به روایت استاد بهاء الدین خرمشاهی

گفتگوی اختصاصی استاد بهاء الدین خرمشاهی در برنامه فرزانگان فرهنگ و آیین گرامی داشت دكتر مهدی محقق از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/08/04
|
12:13

این برنامه سه شنبه چهارم آبان ماه ساعت 18:30 با حضور استاد بهاء الدین خرمشاهی بر روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.
مجموعه رادیویی «فرزانگان فرهنگ» برنامه‌ای است كه به معرفی و بررسی زندگی بزرگان فرهنگ و ادب اختصاص دارد و در این سری از برنامه زندگی علمی ادبی و پژوهشی دكتر مهدی محقق در گفت‌وگو با خانواده و نزدیكان و شاگردان ایشان مورد ارزیابی وكنكاش قرار می‌گیرد.
در این برنامه از خدمات استاد مهدی محقق و نیز همكاری ها با ایشان در تاسیس دایره المعارف تشیع در 1361 خورشیدی و نیز خدمات فرهنگی دیگر سخن خواهد رفت كه شنیدنی و به یاد ماندنی است.
در این برنامه دكتر مهدی محقق نیز نكاتی ارزنده ای را درباره استاد خرمشاهی بیان خواهد داشت كه شنیدنی است. نظرات همسو و متقابل دو استاد گرامی در این برنامه از آیین گرامی داشت دكتر مهدی محقق می تواند اتفاق ماندگاری در رادیو به شمار آید و قطعا خاطرات ارزنده ای را در ذهن اهالی قلم و فرهنگ زنده خواهد ساخت.

بهاءالدین در 1324 خورشیدی در قزوین چشم به جهان گشود. پدرش اهل كتاب و اهل قلم و قریب الاجتهاد بود و در صورتبندی ذهن و زبان او نقش اساسی داشت. در واقع علاقه به قرآن و معارف اسلامی را پدرش در دل او به وجود آورد. با به پایان رساندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه در زادگاهش در رشته پزشكی دانشگاه ملی قبول شد اما او به این رشته علاقه ای نداشت و در سال سوم دانشگاه تصمیم گرفت در رشته زبان و ادبیات فارسی كه دلخواهش بود، ادامه تحصیل بدهد. خرمشاهی در محضر بزرگانی چون ذبیح الله صفا، مهدی محقق سید جعفر شهیدی، پرویز ناتل خانلری و سید صادق گوهرین و نیز استادان بی بدیلی مانند آیت الله ابوالحسن شعرانی و استاد عبدالحمید بدیع الزمان كردستانی علم آموزی كرد و توشه علمی، ادبی، معقول و منقول اندوخت. استخدام در مركز خدمات كتابداری از جمله فعالیت های او به شمار می رود. پرداختن به عشق نخستین و آخرینش یعنی ترجمه و تألیف و انواع فعالیت های ادبی و به ویژه مقاله نویسی به خصوص نگارش نقد كتاب در نشریات مختلف از دیگر فعالیت های خرمشاهی است.

در این برنامه كه سه شنبه چهارم آبان ماه از رادیو فرهنگ پخش میشود استاد خرمشاهی در گفتگو با محمد حسینی باغسنگانی از ماجراهای تدوین و انتشار مجموعه دوجلدی "محقق نامه" به همراهی جویا جهانبخش نیز سخن می گوید و به نكات ارزنده ای از این مجموعه خواندنی اشاره خواهد كرد.

مولف و تهیه كننده برنامه آیین گرامی داشت دكتر مهدی محقق عنوان كرده: "این برنامه بخش هفتم از آیین گرامی داشت استاد مهدی محقق است كه به زوایای دیگری از زندگی و خدمات علمی و فرهنگی خواهد پرداخت."

اجرای متن برنامه فرزانگان فرهنگ - صدسال فرهنگ- سال‌هاست كه بر عهده بهروز رضوی است و تهیه و تالیف این گنجینه پژوهشی را محمد حسینی باغسنگانی برعهده دارد. علاقه‌مندان می‌توانند برنامه «فرزانگان فرهنگ» را سه شنبه‌ها ساعت 18:30 از رادیو فرهنگ دنبال كنند. همچنین این برنامه در سامانه و آرشیو زمانی رادیو در سراسر جهان قابل شنیدن و دریافت است.

دسترسی سریع
فرزانگان فرهنگ