فرزانگان فرهنگ سه شنبه هر هفته از ساعت 16:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

فرزانگان فرهنگ

روایت استاد و شاگردی دكتر محمدرضا راشد محصل از شاگردان دكتر مهدی محقق در رادیو فرهنگ

دكتر محمدرضا راشد محصل از شاگردان دكتر مهدی محقق امروز در برنامه « فرزانگان فرهنگ» از خاطرات همراهی با استادش روایت می كند.

1400/06/23
|
10:17

برنامه «فرزانگان فرهنگ» سه شنبه 23 شهریور ماه به روایت زندگی استاد مهدی محقق نویسنده، علامه، ادیب، فقیه، مجتهد، نسخه‌پژوه و پژوهشگر تاریخ پزشكی اسلامی، مصحح و شارح كتب ادبی و فلسفی و فقهیو استاد دانشگاه تهران اختصاص دارد .
در برنامه این هفته دكتر محمدرضا راشد محصل با استاد بهروز رضوی همراه شده و خاطراتی كه با استا محقق داشته است را روایت می كند .
دكتر راشد محصل درخردادماه سال 1315 هجری شمسی درخانواده اهل علم و دیانت متولد شد. پدر و پدربزرگش جملگی علمای دین و مورد وثوق و احترام مردم بودند. وی پس از اتمام تحصیلات مقدماتی و دوره های عالی تحصیلی در سال 1353 مدرك دكترای زبان و ادبیات فارسی را گرفت.علاوه بر وی برادرانش دكترمحمدعلی، دكترمحمدتقی، دكترمحمدحسن و دكترجلیل راشد محصل از افتخارات خاندان با فضل و دانش راشد محصل و از مفاخر بیرجند محسوب می شوند.عضویت در هیأت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، تدریس در دانشگاه های تبریز، دانشكده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه بیرجند، همكاری با فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، شورای كتاب كودك، تدوین دایرة المعارف (قاموس)، مركزخراسان شناسی، عضویت در قطب فردوسی شناسی و عضویت در هیأت مدیره فرهنگسرای فردوسی بخشی از فعالیت های علمی و آموزشی ایشان است.

دكتر راشد محصل كتاب‌هایی همچون: آذرخش دیرپای سهروردی، پرتوهایی از قرآن و حدیث در ادب فارسی، داستان گشتاسپ در دو نگاه، شاهنامه‌ پژوهی، خیام‌شناخت، عطارشناخت، از شوكتی تا دولتی، چون من در این دیار، شاهنامه جلوه ‌گاه روح ملی، نام‌شناخت توصیفی منظومه‌های دینی فارسی، فرهنگ خرد در شاهنامه، گزیده حدیقه سنایی با شرح و توضیح، نشانه شناسی ادبی در كاربرد قرآن و حدیث، تاریخ فرهنگ و آموزش نوین در بیرجند، داستان گشتاسب در دو نگاه (پیكره شناسی و دریافت های اجتماعی) و ده ها مقاله علمی در حوزه های حماسه پژوهی، عرفان و حكمت اسلامی و ... منتشر و به علاقه مندان عرضه داشته است.
گفتنی است استاد محقق بنیان‌گذار دائرةالمعارف تشیع و عضو هیئت امنای بنیاد دائرةالمعارف اسلامی و رئیس اسبق انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و مدیر مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران ـ دانشگاه مك‌گیل و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.
مجموعه برنامه فرزانگان فرهنگ در آیین گرامیداشت استاد دكتر مهدی محقق ساعت 16:00 از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز پخش می شود.

دسترسی سریع
فرزانگان فرهنگ