فرزانگان فرهنگ سه شنبه هر هفته از ساعت 16:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

فرزانگان فرهنگ

آغاز آیین گرامیداشت دكتر مهدی محقق در برنامه رادیویی فرزانگان فرهنگ

آیین گرامیداشت دكتر مهدی محقق در برنامه رادیویی فرزانگان فرهنگ، از سه شنبه 16 شهریورماه در رادیو فرهنگ آغاز می‌شود و تا اواخر آبان ماه 1400 در رادیو ادامه خواهد داشت.

1400/06/16
|
09:32

سید محمد حسینی باغسنگانی از گشوده شدن پرونده گرامیداشت استاد مهدی محقق در رادیو فرهنگ خبر داد.
نام دكتر مهدی محقق با ادب و پژوهش ادبی قرن اخیر گره خورده است از همین رو بناست به مدت سه ماه میهمان برنامه قدیمی «فرزانگان فرهنگ» در رادیو فرهنگ باشد تا دوستان و خانواده و شاگردان و اهل تحقیق و پژوهش از مهدی محقق این استاد دانشگاه های معتبری چون دانشگاه مك گیل و دانشگاه تهران باشد و در این برنامه از خودو زندگی و آثارش بگویید .
مولف و تهیه كننده این مجموعه برنامه محمدحسینی باغسنگانی گفت: در این مجموعه برنامه، مهمانانی از كشورهای مختلف حضور خواهند یافت كه به تك‌نگاری شخصیت ادبی و فرهنگی دكتر محقق می‌پردازد، می‌كوشد از زوایای مختلف زندگی، خدمات فرهنگی و آثار دكتر مهدی محقق را مورد بحث و واكاوی قرار دهد.

تهیه كننده برنامه درباره زمان این برنامه نیز گفت: مجموعه برنامه فرزانگان فرهنگ در آیین گرامیداشت استاد دكتر مهدی محقق با حضور و همراهی این شخصیت‌ها از روز سه‌شنبه 16 شهریور ماه ساعت 16:00 از رادیو فرهنگ آغاز خواهد شد.

وی در خصوص مهمانان این برنامه گفت :نوش آفرین انصاری همسر گرامی استاد محقق؛ ایرج پارسی‌نژاد، بهاء‌الدین خرمشاهی، محمدرضا شفیعی كدكنی، اصغر دادبه ، احمد تمیم داری، فریبا افكاری، محمدجعفر یاحقی، احمد مهدوی دامغانی استاد دانشگاه هاروارد و از همراهان نزدیك دكتر محقق،اكبر ایرانی، علی اشرف صادقی، عبدالله انوار، جمشید كیانفر، مهدی نوریان استاد دانشگاه اصفهان، احمد سمیعی گیلانی، رضا داوری اردكانی، محمد روشن، سید حسین نصر، تقی پورنامداریان، علی موسوی گركارودی، كامران فانی، حسن انوری، سید محمد ترابی، توفیق سبحانی ، مهدخت معین دختر محمد معین و سید علی آل داوود، محمد رضا راشد محصل، ریكاردو زیپولی از ایتالیا؛ چندرشیكهر و احمد اخلاق آهن؛ شریف حسین قاسمی ، و قمر غفار از هندوستان؛ حسن چفتجی از تركیه، و تنی چند از نامداران حوزه پژوهش ادبی در این برنامه از دكتر مهدی محقق می گویند.
مهدی محقق؛ نویسنده، علامه، ادیب، فقیه، مجتهد، نسخه‌پژوه و پژوهشگر تاریخ پزشكی اسلامی، مصحح و شارح كتب ادبی و فلسفی و فقهی، استاد دانشگاه تهران است. از خاندان محقق دامغان است و در شهر مشهد به‌دنیا آمد و دارای مدرك دكتری الهیات و معارف اسلامی از دانشگاه تهران و دكتری زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران است. دكتر محقق بنیان‌گذار دائرةالمعارف تشیع و عضو هیئت امنای بنیاد دائرةالمعارف اسلامی و رئیس اسبق انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و مدیر مؤسسهٔ مطالعات اسلامی دانشگاه تهران ـ دانشگاه مك‌گیل و عضو پیوستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.
مجموعه رادیویی «فرزانگان فرهنگ» برنامه‌ای است كه به معرفی و بررسی زندگی بزرگان فرهنگ و ادب اختصاص دارد و در این سری از برنامه زندگی علمی ادبی و پژوهشی دكتر مهدی محقق در گفت‌وگو با خانواده و نزدیكان و شاگردان ایشان مورد ارزیابی وكنكاش قرار می‌گیرد.
آیین گرامیداشت دكتر مهدی محقق در برنامه رادیویی فرزانگان فرهنگ، از سه شنبه 16 شهروماه در رادیو فرهنگ آغاز می‌شود و تا اواخر آبان ماه 1400 در رادیو ادامه خواهد داشت.
اجرای متن برنامه فرزانگان فرهنگ سال‌هاست كه بر عهده بهروز رضوی است و تهیه و تالیف این گنجینه پژوهشی را محمد حسینی باغسنگانی برعهده دارد. علاقه‌مندان می‌توانند برنامه «با فرزانگان فرهنگ» را سه شنبه‌ها ساعت 16:00 از رادیو فرهنگ دنبال كنند همچنین این برنامه در سامانه و آرشیو زمانی رادیو در سراسر جهان قابل شنیدن و دریافت است. برنامه فرزانگان فرهنگ بر روی موج اف ام ردیف 106 از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
فرزانگان فرهنگ