فرزانگان فرهنگ سه شنبه هر هفته از ساعت 16:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

فرزانگان فرهنگ

گفتگوی اختصاصی دکتر احمد مهدوی دامغانی از دانشگاه هاروارد با رادیو فرهنگ در آیین گرامی داشت علامه محمد قزوینی

در برنامه «فرزانگان فرهنگ » امروز سه شنبه 5 مردادماه ،دکتر احمد مهدوی دامغانی از دانشگاه هاروارد در آیین گرامی داشت علامه محمد قزوینی مطالبی درباره ایشان بیان می کند.

1400/05/05
|
09:41

آیین گرامی داشت علامه محمد قزوینی که چندی از رادیو فرهنگ شروع شده است این بار به سراغ یکی از رهروان علامه محمد قزوینی رفته است. شخصیت نامداری که خود مثل علامه قزوینی در کار ادبیات فارسی و کتاب است. دکتر مهدوی دامغانی که اکنون نود و پنج سال زیسته یکی از معدود کسانی است که از نزدیک با علامه محمد قزوینی آشنایی داشته و او را استاد خود می داند و می گوید "تنها کسی است که در عصر حاضر علامه قزوینی را از نزدیک دیده است".

این برنامه سه شنبه پنجم مرداد ماه 1400 ساعت 16 عصر روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دکتر احمد مهدوی دامغانی فرزند مرحوم آیت اله محمدکاظم مهدوی دامغانی سال 1306 هجری شمسی به دنیا آمد. او تحصیلات مقدماتی را در مشهد گذراند و از محضر پرفیض علمای برجسته آن سامان همچون آیت الله میرزا مهدی غروی اصفهانی، آیت الله حاج شیخ محمدرضا خدائی دامغانی، شیخ محمد تقی نیشابوری، مجتبی قزوینی و... بهره مند شد. دکتر مهدوی همزمان با پایان دوره سطح علوم حوزوی به دانشگاه تهران راه یافت و در سال 1333 هجری شمسی با کسب رتبه اول از رشته کارشناسی ادبیات فارسی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. ایشان در تهران از درس استادانی همچون میرزا مهدی آشتیانی، شیخ محمد آملی، علامه محمد قزوینی، جلال الدین همایی استفاده کرد و همچنین اجازه روایت حدیث را از علامه حائری سمنانی و آیت الله العظمی سید شهاب الدین مرعشی نجفی دریافت نمود. دکتر احمد مهدوی دامغانی در سال 1353-1354 بنا به دعوت دانشگاه مادرید جهت تدریس عرفان اسلامی به اسپانیا رفت و پس از بازگشت به ایران تا سال 1364 به تدریس در دوره های کارشناسی ارشد و دکترای زبان و ادبیات فارسی اشتغال داشت. ایشان هم اکنون در دانشگاه های پنسیلوانیا و هاروارد امریکا به تدریس ادبیات عرب، فقه و کلام اسلامی اهتمام دارد. از دکتر احمد مهدوی دامغانی آثار فراوانی به زبان های فارسی، عربی، فرانسوی و انگلیسی به رشته تحریر درآمده است.

دکتر احمد مهدوی دامغانی در گفتگو با برنامه گرامی داشت علامه قزوینی می گوید:
"باری، چنان‌که سابقاً نوشته‌ام، حدود ساعت 9 و نیم صبح شنبه هفتم خرداد، جناب استاد دکترمهدی محقق که آن ایام دانشجوی دانشکده معقول و منقول بودند (حفظه الله تعالی)، خبر رحلت مرحوم قزوینی را با تلفن به من بنده داد و خدا می‌داند که من چگونه به‌سرعت خودم را از دفترخانة 22 که دفتریارش بودم، به خانه آن مرحوم رساندم و در آنجا جز همسر و دختر و برادر و خواهر قزوینی و آقای شمس‌الدین پوردهناد که نسبت خانوادگی با این دو اخیر‌الذکر داشت، کس دیگری در خانه نبود و همه منتظر آمبولانسی بودند که مقرر شده بود بیاید و جنازه را به مسجد سپهسالار کهنه منتقل کند و حاضران با قزوینی وداع کنند. ساعتی بعد آمبولانس رسید و جنازه شریف قزوینی در تابوت نهاده شد و راهی مسجد سپهسالار شد؛ یعنی به آن حیاط کوچکی که در مدخل مسجد (از درب کوچه مسجد) معمولاً برای غسل و کفن‌کردن اموات اختصاص داشت. و روز بعد مراسم تشییع آن یگانه آن روزگار انجام یافت و جسد او در مقبره مرحوم ابوالفتوح رازی (رضوان‌الله علیه) دفن شد، خدایش بیامرزد.
آخرین دیدارم با آن علّامه عظیم‌القدر در جمعه پیش از جمعه ششم خرداد بود که در آن روز مرحوم استاد عباس اقبال (رحمه‌الله علیه) تعدادی از جزوات چاپ شده کتاب «شدّ الازار» را برای ملاحظه و تصحیح نهائی، به حضور علامه آورده بود و شرحش را سابقاً نوشته‌ام."

در این برنامه از آیین گرامی داشت علامه محمد قزوینی محمدحسینی باغسنگانی با دکتر احمد مهدوی دامغانی گفتگو کرده است که از اولین دیدار دکتر مهدوی با علامه قزوینی در جوانی آغاز شده و به بحث و بررسی خدمات و آثار علامه محمد قزوینی کشیده می شود و به روز وفات علامه قزوینی پایان می یابد .

اجرای متن برنامه فرزانگان فرهنگ سال‌هاست که بر عهده بهروز رضوی است و تهیه و تالیف این گنجینه پژوهشی را محمد حسینی باغسنگانی برعهده دارد. علاقه‌مندان می‌توانند برنامه «فرزانگان فرهنگ» را سه شنبه‌ها از رادیو فرهنگ دنبال کنند. همچنین این برنامه در سامانه و آرشیو زمانی رادیو در سراسر جهان قابل شنیدن و دریافت است.

دسترسی سریع
فرزانگان فرهنگ