فرزانگان فرهنگ سه شنبه هر هفته از ساعت 16:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

فرزانگان فرهنگ

گفتگوی اختصاصی دكتر احمد مهدوی دامغانی از دانشگاه هاروارد با رادیو فرهنگ در آیین گرامی داشت علامه محمد قزوینی

در برنامه «فرزانگان فرهنگ » امروز سه شنبه 5 مردادماه ،دكتر احمد مهدوی دامغانی از دانشگاه هاروارد در آیین گرامی داشت علامه محمد قزوینی مطالبی درباره ایشان بیان می كند.

1400/05/05
|
09:41

آیین گرامی داشت علامه محمد قزوینی كه چندی از رادیو فرهنگ شروع شده است این بار به سراغ یكی از رهروان علامه محمد قزوینی رفته است. شخصیت نامداری كه خود مثل علامه قزوینی در كار ادبیات فارسی و كتاب است. دكتر مهدوی دامغانی كه اكنون نود و پنج سال زیسته یكی از معدود كسانی است كه از نزدیك با علامه محمد قزوینی آشنایی داشته و او را استاد خود می داند و می گوید "تنها كسی است كه در عصر حاضر علامه قزوینی را از نزدیك دیده است".

این برنامه سه شنبه پنجم مرداد ماه 1400 ساعت 16 عصر روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دكتر احمد مهدوی دامغانی فرزند مرحوم آیت اله محمدكاظم مهدوی دامغانی سال 1306 هجری شمسی به دنیا آمد. او تحصیلات مقدماتی را در مشهد گذراند و از محضر پرفیض علمای برجسته آن سامان همچون آیت الله میرزا مهدی غروی اصفهانی، آیت الله حاج شیخ محمدرضا خدائی دامغانی، شیخ محمد تقی نیشابوری، مجتبی قزوینی و... بهره مند شد. دكتر مهدوی همزمان با پایان دوره سطح علوم حوزوی به دانشگاه تهران راه یافت و در سال 1333 هجری شمسی با كسب رتبه اول از رشته كارشناسی ادبیات فارسی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. ایشان در تهران از درس استادانی همچون میرزا مهدی آشتیانی، شیخ محمد آملی، علامه محمد قزوینی، جلال الدین همایی استفاده كرد و همچنین اجازه روایت حدیث را از علامه حائری سمنانی و آیت الله العظمی سید شهاب الدین مرعشی نجفی دریافت نمود. دكتر احمد مهدوی دامغانی در سال 1353-1354 بنا به دعوت دانشگاه مادرید جهت تدریس عرفان اسلامی به اسپانیا رفت و پس از بازگشت به ایران تا سال 1364 به تدریس در دوره های كارشناسی ارشد و دكترای زبان و ادبیات فارسی اشتغال داشت. ایشان هم اكنون در دانشگاه های پنسیلوانیا و هاروارد امریكا به تدریس ادبیات عرب، فقه و كلام اسلامی اهتمام دارد. از دكتر احمد مهدوی دامغانی آثار فراوانی به زبان های فارسی، عربی، فرانسوی و انگلیسی به رشته تحریر درآمده است.

دكتر احمد مهدوی دامغانی در گفتگو با برنامه گرامی داشت علامه قزوینی می گوید:
"باری، چنان‌كه سابقاً نوشته‌ام، حدود ساعت 9 و نیم صبح شنبه هفتم خرداد، جناب استاد دكترمهدی محقق كه آن ایام دانشجوی دانشكده معقول و منقول بودند (حفظه الله تعالی)، خبر رحلت مرحوم قزوینی را با تلفن به من بنده داد و خدا می‌داند كه من چگونه به‌سرعت خودم را از دفترخانة 22 كه دفتریارش بودم، به خانه آن مرحوم رساندم و در آنجا جز همسر و دختر و برادر و خواهر قزوینی و آقای شمس‌الدین پوردهناد كه نسبت خانوادگی با این دو اخیر‌الذكر داشت، كس دیگری در خانه نبود و همه منتظر آمبولانسی بودند كه مقرر شده بود بیاید و جنازه را به مسجد سپهسالار كهنه منتقل كند و حاضران با قزوینی وداع كنند. ساعتی بعد آمبولانس رسید و جنازه شریف قزوینی در تابوت نهاده شد و راهی مسجد سپهسالار شد؛ یعنی به آن حیاط كوچكی كه در مدخل مسجد (از درب كوچه مسجد) معمولاً برای غسل و كفن‌كردن اموات اختصاص داشت. و روز بعد مراسم تشییع آن یگانه آن روزگار انجام یافت و جسد او در مقبره مرحوم ابوالفتوح رازی (رضوان‌الله علیه) دفن شد، خدایش بیامرزد.
آخرین دیدارم با آن علّامه عظیم‌القدر در جمعه پیش از جمعه ششم خرداد بود كه در آن روز مرحوم استاد عباس اقبال (رحمه‌الله علیه) تعدادی از جزوات چاپ شده كتاب «شدّ الازار» را برای ملاحظه و تصحیح نهائی، به حضور علامه آورده بود و شرحش را سابقاً نوشته‌ام."

در این برنامه از آیین گرامی داشت علامه محمد قزوینی محمدحسینی باغسنگانی با دكتر احمد مهدوی دامغانی گفتگو كرده است كه از اولین دیدار دكتر مهدوی با علامه قزوینی در جوانی آغاز شده و به بحث و بررسی خدمات و آثار علامه محمد قزوینی كشیده می شود و به روز وفات علامه قزوینی پایان می یابد .

اجرای متن برنامه فرزانگان فرهنگ سال‌هاست كه بر عهده بهروز رضوی است و تهیه و تالیف این گنجینه پژوهشی را محمد حسینی باغسنگانی برعهده دارد. علاقه‌مندان می‌توانند برنامه «فرزانگان فرهنگ» را سه شنبه‌ها از رادیو فرهنگ دنبال كنند. همچنین این برنامه در سامانه و آرشیو زمانی رادیو در سراسر جهان قابل شنیدن و دریافت است.

دسترسی سریع
فرزانگان فرهنگ