فرزانگان فرهنگ سه شنبه هر هفته از ساعت 16:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

فرزانگان فرهنگ

پخش گفتگوی اختصاصی رادیو فرهنگ با دکتر مهدی محقق درباره علامه محمد قزوینی

برنامه فرزانگان فرهنگ که چندی است روایتگر زندگی و آثار علامه محمد قزوینی است، این هفته میزبان استاد مهدی محقق استاد دانشگاه تهران و دکتر سید محمد عمادی حائری، محقق و پژوهشگر ادبیات فارسی می شود.

1400/04/29
|
09:26

برنامه فرزانگان فرهنگ روز سه شنبه 29 تیر ماه 1400 با بررسی جنبه های دیگری از زندگی و آثار علامه محمد قزوینی در کلام دکتر مهدی محقق از رادیو فرهنگ پخش می شود.

استاد دکتر مهدی محقق در این برنامه از علامه قزوینی خواهد گفت. دکتر محقق در سال 1327 وارد دانشگاه تهران شد و دورهٔ دکتری الهیات را در سال 1337 به پایان رسانید و در سال 1338 موفق به اخذ درجهٔ دکتری در زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران گردید و در سال 1339 پس از شرکت در آزمون دانشیاری به عضویت هیئت آموزشی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران درآمد و پیش از آن به‌مدت نه سال در دبیرستان‌های تهران تدریس کرده بود که مدت سه سال از آن مدیر بخش کتب خطی کتابخانهٔ ملی فرهنگ هم بود. در سال 1340 از طرف دانشگاه لندن دعوت برای تدریس در دانشکده مطالعات مشرق‌زمین و آفریقا شد و به مدت دو سال در آن دیار به سر برد. در سال 1345 به مقام استادی دانشگاه نائل آمد و تا سال 1361 که بازنشسته گردید با همان سمت در گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و عربی و فلسفه و علوم اجتماعی دانشگاه اجتماعی دانشگاه تهران به تدریس درس‌های مختلف پرداخت. طی سال‌های 1347–1344 و 1357–1355 و 1361–1360 در دانشگاه مک‌گیل کانادا به تدریس فلسفه و کلام و عرفان اسلامی پرداخت و در سال 1347 شعبهٔ مؤسسهٔ مطالعات اسلامی آن دانشگاه را در تهران تأسیس کرد و نتیجهٔ آن نشر بیش از شصت اثر نفیس در زمینه‌های مختلف علوم اسلامی است که با همکاری متجاوز از سی تن از استادان داخل و سی تن از استادان خارجی در دو مجموعهٔ «سلسلهٔ دانش ایرانی» و «تاریخ علوم در اسلام» فراهم آورد و به جامعهٔ علمی تقدیم داشت. ایشان در طول سالهای تحقیق و پژوهش شاهد تاثیرگذاری بی چون و چرای شیوه علامه محمد قزوینی در میان رهروان راه آن علامه فقید بوده است.

مهدی محقق در سال 1353 به‌عنوان رئیس انجمن استادان زبان و ادبیات فارسی برگزیده شد و با استفاده از امکانات مؤسسهٔ مطالعات اسلامی ده اثر به استادان آن رشته تقدیم داشت و نیز در همین سال به‌عنوان عضو هیئت امناء با انجمن فلسفه همکاری کرد و در نشر آثار علمی دانشمندان شیعی ایرانی به وسیلهٔ آن انجمن در این توفیق علمی سهیم گردید. پس از بازنشستگی سالی سه‌ماه در کانادا به مدت پنج‌سال تدریس کرد و پس از آن پنج‌سال در مؤسسهٔ بین‌المللی اندیشه و تمدن اسلامی به‌عنوان «استاد ممتاز فلسفهٔ اسلامی» به‌تدریس و تحقیق اشتغال ورزید و نشر مجموعه‌ای از متون و تحقیقات در زمینهٔ علوم اسلامی را بنیان نهاد که تاکنون دوازده مجلد از آن به‌وسیلهٔ آن مؤسسه در تهران و کوالالامپور در مجموعهٔ «اندیشهٔ اسلامی» منتشر شده‌است؛ و نیز به‌دعوت دانشگاه آکسفورد سالی یک‌ماه در آنجا به‌تحقیق و مطالعه دربارهٔ تاریخ پزشکی اشتغال داشته و برخی از استادان را در راهنمایی رساله‌های دکتری در زمینهٔ علوم اسلامی یاری کرده‌است.

همچنین در بخشی دیگر از این برنامه گفتاری از سید محمد عمادی حائری، پژوهشگر و عضو هیئت علمی و مسئول شاخه قرآنی و حدیثی دانشنامه جهان اسلام درباره تاثیرات و شخصیت علامه قزوینی از برنامه فرزانگان فرهنک ویژه گرامی داشت علامه محمد قزوینی به علاقه مندان ادبیات فارسی تقدیم شنوندگان می شود

برنامه «فرزانگان فرهنگ» با روایت و اجرای استاد بهروز رضوی و تهیه کنندگی و تالیف ه محمد حسینی باغسنگانی سه شنبه ها از رادیو فرهنگ پخش می شود ،علاقمندان می‌توانند این را ز ساعت 16:00 روی موج اف ام‌ردیف 106 مگاهرتز و ای ام 585 کیلوهرتز بشنوند. همچنین این برنامه در سامانه و آرشیو زمانی رادیو در سراسر جهان قابل شنیدن و دریافت است

دسترسی سریع
فرزانگان فرهنگ